Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
21 marca Światowy Dz...
Dobranocka nieco str...
kobieco
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: strefa krytyki
„Historie prawdziwe. Współczesne dzienniki kobiet”.
Oliwia Betcher: Historie prawdziwe. Współczesne dzienniki kobiet, red. Tomasz Jastrun - "Podstawowym („obronnym”) argumentem, jaki się nasuwa, jest stwierdzenie, że to najwyraźniej spektrum kobiecego pisania w latach dziewięćdziesiątych i że nie wolno zapomnieć o formie tekstów. W końcu to nie miały być wielkie dzieła, a tzw. „zwyczajne” kobiety odczuwają świat w taki właśnie sposób. I już tutaj pojawia się mój sprzeciw! W żaden sposób nie mogę przyjąć do wiadomości, że to jest kobiece pisanie i niczego w tej kwestii nie da się zmienić".

Odmierzanie czasu- zegarem być, zegarem być
Odmierzanie czasu- zegarem być, zegarem być. Czas zaznacza się w poezji Dariusza Suski widocznymi liniami i odbiera wszelkie złudzenie drogi ku wieczności. Nie da się, jak napisał w jednym z wierszy, uwięzić czasu w czarnej dziurze, aby wszystko, co przemija, zatrzymało się i nie ruszało w przyszłość. " Duchy dni" są w istocie świadectwem przemijania ludzi, zwierząt i natury, bowiem wszystko, co żyło, musi odejść, aby zwolnić miejsce następnym pokoleniom.

Strefa ognia. O tomiku Ewy Parmy
Strefa ognia. O tomiku Ewy Parmy.> "Zbiór poetycki >>W strefie ognia<< jest jak piękna historia miłosna, której nie sposób się oprzeć i łatwo zapomnieć. W każdym niemalże utworze można poczuć jej silny aromat, wywołujący drżenie serca, snów i refleksji". Daria Dziedzic

„Agnes w Wenecji”, Beata Pawlikowska
Tomasz Ryczaj-Głogowski o książce Beaty Pawlikowskiej „Agnes w Wenecji”. - "Agnes w Wenecji” to poniekąd książka filozoficzna. Autorka stawia pytania o swoje szczęście, swoje życie i swoją samotność. Szuka przeczącej odpowiedzi na pytanie, czy miłość to naprawdę tylko „krótki akt prowadzący do spełnienia”.

„Kasika Mowka” Katarzyny T. Nowak
Tomasz Ryczaj-Głogowski - „Kasika Mowka” otworzy Ci oczy na to, w jak prostych z pozoru sprawach może czaić się dramat...

A. H. Malinowska o książce Przebrani w płeć
A. H. Malinowska: Ciało zrobione na miarę. O książce Przebrani w płeć. "Współczesna debata na temat zjawiska drag pokazuje, że nową formą tożsamości jest nietożsamość, w więc nie odwrócenie, ale dopasowanie na miarę – według rozpoznawanych potrzeb. Kobiecość i męskość nie są już systemami, ani ich rewolucyjnym odwróceniem, ale fasonem o jednostkowo rozumianych parametrach..."

Agnieszka Gałązka, „Lubię być w twoich ustach”
Oliwia Betcher: Lubię mieć w ustach takie wiersze - "Agnieszka rozprawia się z mitem poety-wieszcza, który ma naprawiać świat, kierować ludzi na dobrą drogę. Przyznaję, momentami robi to bardzo ryzykownie. Stoi na granicy. I dobrze! Na pierwszy rzut oka to zgrabne, dobrze ułożone (pod linijkę?) zdania. Wiersze przede wszystkim spójne językowo i konstrukcyjnie. Oddalone od – bez przerwy eksploatowanego – tematu śmierci".

Anna M. Dutka o prozie Johanny Nilsson i Christine Falkenland.
Anna M. Dutka o powieściach współczesnych pisarek szwedzkich - Johanny Nilsson i Christine Falkenland. "Trudno byłoby nie dostrzec tak wyraźnego i niepokornego głosu Nilsson, głosu pokolenia, które zostało wychowane w duchu feminizmu, dla którego równouprawnienie jest tak samo oczywiste i konieczne, jak deszcz po kilku dniach upału".

Anna Szczepanek - Liv Ullmann vs. Ketil Bjørnstad
Anna Szczepanek o książce K. Bjørnstad "Liv Ullmann. Linie życia". Ullmann zaprezentowała się także jako pisarka o dużej sprawności retorycznej, która potrafi odbiorcę zaczarować i wciągnąć w wykreowany przez siebie świat. Ten świat jest jej własnym światem, bo książki, których jest autorką, mają charakter autobiograficzny. W książce Bjørnstad łączy fragmenty rozmów z aktorką z cytatami z jej pamiętników i notatek. Ullmann obnażona zostaje więc na kilka sposobów. Czy jest to jednak obnażenie całkowite, czy tylko kolejna aktorska poza?(...)".

Barbara Janas-Dudek, za wcześnie na rytuały
Bogdan Zdanowicz (bezet) „wiersz trzeba przeżyć...” - „przegadaliśmy śmierć / nie mając o niej pojęcia” – to ostatnie wersy, ostatni wiersz tomu „za wcześnie na rytuały” Barbary Janas-Dudek. Jednak to nie umieranie jest tematem, który zajmuje autorkę, ale „życie”.

Czarna księga kobiet
Czarna księga kobiet, złożona z artykułów, raportów, świadectw międzynarodowego zespołu autorów, to pierwsza publikacja, ukazująca tak szeroki przekrój problemów związanych z sytuacją kobiet we współczesnym świecie.

Daria Adamowicz o "Namiętności" Jeanette Winterson.
Daria Adamowicz: "Namiętność w Wenecji, czyli Jeanette Winterson koncepcja namiętności jako gry". "Z czym się kojarzy? Najczęściej z żarliwością i seksem, oczywiście. A jeśli z seksem, to w pewnym stopniu także i z miłością. Miłość zaś jest w stanie przerodzić się z czasem w nienawiść, nienawiść w obsesję. Obsesja przekształca się w lęk lub opętanie, co z kolei może doprowadzić do tragedii. To, że namiętność bywa źródłem nieszczęścia, mówił już Freud(...)"

Ewa Świąc - O tomie "Facet z szybą" Marka Czuku
Ewa Swiąc - O tomie "Facet z szybą" Marka Czuku. - "Rzeczywistość ta w ułamku sekundy – w puencie (Nieśmiertelni, Psy i kasztany), czy nagłym odejściem od zwyczajnego – przeobraża się. Z trywialnego wyłuskuje się duchowe, metafizyka błyska w metaforze, złamanym schemacie językowym. W Jesieni taką funkcję pełni wprowadzenie motywu snu, w Zimie – antropomorfizmów. Te momenty czynią z reportażowych zapisków, uparcie zatrzymujących błahostki, oczywistości, jakich doświadczamy na co dzień bez liku, poezję (...)".

Ewa Świąc o książce Ami Sakurai "Koniec niewinności"
Braciszek i siostrzyczka w świecie ludzi. Ewa Świąc
o książce Ami Sakurai. "Historia jak w baśni, a raczej antybaśni: jest braciszek, siostrzyczka i zło. Coś okrutnego w odwróceniu: wilk, zła czarownica, lodowa wiedźma straszą w domu, nie w lesie. Las wdziera się do domu, przybierając kształt perfekcyjnej, zimnej emocjonalnie matki i słabego, zdominowanego ojca (...)".

Ewa Świąc o książce Tamary Bołdak-Janowskiej "Co dobrego było w peerelu?"
Chcę, żeby Polska była znowu kolorowa. Ewa Świąc o książce Tamary Bołdak-Janowskiej "Co dobrego było w peerelu?"."Mamy zatem do czynienia ze swoistą intymną mapą peerelu, która dzięki pracy pamięci staje się krainą mityczną. To, co tych kilkadziesiąt lat temu wydawało się nie do zniesienia, przeciwko czemu stawiano opór, teraz przestało boleć; dla wielu pozostała tylko aura, specyficzny klimat zdarzeń. Jako, że zebrane przez Janowską wspomnienia najczęściej należą do dzisiejszych 30-, 40- latków, są to tak naprawdę opowieści o dzieciństwie i młodości, które niezależnie od okoliczności, zawsze będą czasem niezwykłym, utraconym, gdy wszystko czuło się wyraźniej, intensywniej(...)".
Strona 1 z 3 1 2 3 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
6,274,061 Unikalnych wizyt