Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: strefa krytyki
„Historie prawdziwe. Współczesne dzienniki kobiet”.
Oliwia Betcher: Historie prawdziwe. Współczesne dzienniki kobiet, red. Tomasz Jastrun - "Podstawowym („obronnym”) argumentem, jaki się nasuwa, jest stwierdzenie, że to najwyraźniej spektrum kobiecego pisania w latach dziewięćdziesiątych i że nie wolno zapomnieć o formie tekstów. W końcu to nie miały być wielkie dzieła, a tzw. „zwyczajne” kobiety odczuwają świat w taki właśnie sposób. I już tutaj pojawia się mój sprzeciw! W żaden sposób nie mogę przyjąć do wiadomości, że to jest kobiece pisanie i niczego w tej kwestii nie da się zmienić".

Odmierzanie czasu- zegarem być, zegarem być
Odmierzanie czasu- zegarem być, zegarem być. Czas zaznacza się w poezji Dariusza Suski widocznymi liniami i odbiera wszelkie złudzenie drogi ku wieczności. Nie da się, jak napisał w jednym z wierszy, uwięzić czasu w czarnej dziurze, aby wszystko, co przemija, zatrzymało się i nie ruszało w przyszłość. " Duchy dni" są w istocie świadectwem przemijania ludzi, zwierząt i natury, bowiem wszystko, co żyło, musi odejść, aby zwolnić miejsce następnym pokoleniom.

Strefa ognia. O tomiku Ewy Parmy
Strefa ognia. O tomiku Ewy Parmy.> "Zbiór poetycki >>W strefie ognia<< jest jak piękna historia miłosna, której nie sposób się oprzeć i łatwo zapomnieć. W każdym niemalże utworze można poczuć jej silny aromat, wywołujący drżenie serca, snów i refleksji". Daria Dziedzic

„Agnes w Wenecji”, Beata Pawlikowska
Tomasz Ryczaj-Głogowski o książce Beaty Pawlikowskiej „Agnes w Wenecji”. - "Agnes w Wenecji” to poniekąd książka filozoficzna. Autorka stawia pytania o swoje szczęście, swoje życie i swoją samotność. Szuka przeczącej odpowiedzi na pytanie, czy miłość to naprawdę tylko „krótki akt prowadzący do spełnienia”.

„Kasika Mowka” Katarzyny T. Nowak
Tomasz Ryczaj-Głogowski - „Kasika Mowka” otworzy Ci oczy na to, w jak prostych z pozoru sprawach może czaić się dramat...

A. H. Malinowska o książce Przebrani w płeć
A. H. Malinowska: Ciało zrobione na miarę. O książce Przebrani w płeć. "Współczesna debata na temat zjawiska drag pokazuje, że nową formą tożsamości jest nietożsamość, w więc nie odwrócenie, ale dopasowanie na miarę – według rozpoznawanych potrzeb. Kobiecość i męskość nie są już systemami, ani ich rewolucyjnym odwróceniem, ale fasonem o jednostkowo rozumianych parametrach..."

Agnieszka Gałązka, „Lubię być w twoich ustach”
Oliwia Betcher: Lubię mieć w ustach takie wiersze - "Agnieszka rozprawia się z mitem poety-wieszcza, który ma naprawiać świat, kierować ludzi na dobrą drogę. Przyznaję, momentami robi to bardzo ryzykownie. Stoi na granicy. I dobrze! Na pierwszy rzut oka to zgrabne, dobrze ułożone (pod linijkę?) zdania. Wiersze przede wszystkim spójne językowo i konstrukcyjnie. Oddalone od – bez przerwy eksploatowanego – tematu śmierci".

Anna M. Dutka o prozie Johanny Nilsson i Christine Falkenland.
Anna M. Dutka o powieściach współczesnych pisarek szwedzkich - Johanny Nilsson i Christine Falkenland. "Trudno byłoby nie dostrzec tak wyraźnego i niepokornego głosu Nilsson, głosu pokolenia, które zostało wychowane w duchu feminizmu, dla którego równouprawnienie jest tak samo oczywiste i konieczne, jak deszcz po kilku dniach upału".

Anna Szczepanek - Liv Ullmann vs. Ketil Bjørnstad
Anna Szczepanek o książce K. Bjørnstad "Liv Ullmann. Linie życia". Ullmann zaprezentowała się także jako pisarka o dużej sprawności retorycznej, która potrafi odbiorcę zaczarować i wciągnąć w wykreowany przez siebie świat. Ten świat jest jej własnym światem, bo książki, których jest autorką, mają charakter autobiograficzny. W książce Bjørnstad łączy fragmenty rozmów z aktorką z cytatami z jej pamiętników i notatek. Ullmann obnażona zostaje więc na kilka sposobów. Czy jest to jednak obnażenie całkowite, czy tylko kolejna aktorska poza?(...)".

Barbara Janas-Dudek, za wcześnie na rytuały
Bogdan Zdanowicz (bezet) „wiersz trzeba przeżyć...” - „przegadaliśmy śmierć / nie mając o niej pojęcia” – to ostatnie wersy, ostatni wiersz tomu „za wcześnie na rytuały” Barbary Janas-Dudek. Jednak to nie umieranie jest tematem, który zajmuje autorkę, ale „życie”.

Bogdan Zdanowicz


Czarna księga kobiet
Czarna księga kobiet, złożona z artykułów, raportów, świadectw międzynarodowego zespołu autorów, to pierwsza publikacja, ukazująca tak szeroki przekrój problemów związanych z sytuacją kobiet we współczesnym świecie.

Daria Adamowicz o "Namiętności" Jeanette Winterson.
Daria Adamowicz: "Namiętność w Wenecji, czyli Jeanette Winterson koncepcja namiętności jako gry". "Z czym się kojarzy? Najczęściej z żarliwością i seksem, oczywiście. A jeśli z seksem, to w pewnym stopniu także i z miłością. Miłość zaś jest w stanie przerodzić się z czasem w nienawiść, nienawiść w obsesję. Obsesja przekształca się w lęk lub opętanie, co z kolei może doprowadzić do tragedii. To, że namiętność bywa źródłem nieszczęścia, mówił już Freud(...)"

Ewa Świąc - O tomie "Facet z szybą" Marka Czuku
Ewa Swiąc - O tomie "Facet z szybą" Marka Czuku. - "Rzeczywistość ta w ułamku sekundy – w puencie (Nieśmiertelni, Psy i kasztany), czy nagłym odejściem od zwyczajnego – przeobraża się. Z trywialnego wyłuskuje się duchowe, metafizyka błyska w metaforze, złamanym schemacie językowym. W Jesieni taką funkcję pełni wprowadzenie motywu snu, w Zimie – antropomorfizmów. Te momenty czynią z reportażowych zapisków, uparcie zatrzymujących błahostki, oczywistości, jakich doświadczamy na co dzień bez liku, poezję (...)".

Ewa Świąc o książce Ami Sakurai "Koniec niewinności"
Braciszek i siostrzyczka w świecie ludzi. Ewa Świąc
o książce Ami Sakurai. "Historia jak w baśni, a raczej antybaśni: jest braciszek, siostrzyczka i zło. Coś okrutnego w odwróceniu: wilk, zła czarownica, lodowa wiedźma straszą w domu, nie w lesie. Las wdziera się do domu, przybierając kształt perfekcyjnej, zimnej emocjonalnie matki i słabego, zdominowanego ojca (...)".
Strona 1 z 3 1 2 3 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,346,740 Unikalnych wizyt