Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: strefa krytyki
Monika Glosowitz o książce poetyckiej Marzanny Kielar
Monika Glosowitz o książce poetyckiej Marzanny Kielar "Monodia". (Kraków, 2006) "(...)Tylko przydymione barwy i błyski. W tle słychać szmery, szepty, szelesty. I jeszcze zapachy, smaki, drgnienia. Teksty zapisane są zatem w języku zmysłów, a słowa splatają się w urokliwe enumeracje. Poetycka melodia jest wykonywana unisono, więc staje się właściwie jednolitą pieśnią zmysłów(...)".

Monika Glosowitz o prozie Julii Fiedorczuk.
Monika Glosowitz: Ona, czyli historia paru wcieleń. O prozie Julii Fiedorczuk.„Kiedyś byłam jedną z was, może nie pamiętacie [...]”. „«Kobietą», cokolwiek by to miało znaczyć... A raczej wieloma kobietami, choć żadną z nich na stałe”. "Jest ich cały szereg, korowód, panopticum figur: Olusia, M., S., J., Ryśka, Zetka, Leda, tajemnicza dziewczyna w czerwonej sukience. Zapraszają do wysłuchania swoich opowieści...".

Monika Glosowitz: Histeryjki o May Moniki Mostowik
O najnowszej prozie Moniki Mostowik pisze Monika Glosowitz. " (...) autorka Histeryjek nie funduje tylko historii kobiety skrzywdzonej, która próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. Narrator(ka) pozwala May błądzić, czeka na rozwinięcie zaistniałych sytuacji, uszczypliwie komentuje: „Niech się May trochę pomęczy, niech poszpera, poszuka i popróbuje, niech jej się nie wydaje, że zawsze ma być słońce”. Dzięki temu demaskuje mechanizmy rządzące zachowaniami kobiet współzależnych (ten trop potwierdza obserwacja, że May widzi w swoim mężu własnego ojca), stłamszonych w nieudanych związkach, bojących się źle widzianej przez społeczeństwo (kto to „społeczeństwo”?) samotności (i dlaczego nie „niezależności”?)".

Monika Glosowitz: LEKCJA PŁYWANIA
Monika Glosowitz: LEKCJA PŁYWANIA - "Ewa Świąc funduje nam swoją pierwszą „Lekcję oddychania”, tak podobną i tak różną od tego, co wcześniej odrabialiśmy w ramach dobrowolnych lektur z najnowszej polskiej poezji kobiecej. Czego więc uczy ta lekcja?(...)"

O nowym tomiku Romana Honeta
Daria Dziedzic: Pocztówki z "Piątego Królestwa". O wierszach Romana Honeta."Brnąc dalej w niedostępne rejony Piątego Królestwa, niby robi się bardziej znajomo, ale nadal wyczuwa się nutkę przerażenia. Pejzaże, które podmiot widzi, nie są zwyczajne, są zarazem groteskowe i surrealistyczne, odstraszają i wywołują obojętność. Intensywność zła, jawiącego się w poezji Romana Honeta jest duża. Nieprzypadkowo pojawiają się katedry w ogniu, dzieci w przepaskach na oczach, worki foliowe, w których znajdują się ciała poćwiartowanych ludzi, krew na opatrunkach rannych żołnierzy".

O "Arachnologii" Annais
Paulina Krzysztoporska o "Arachnologii" Annais. - "Wiersz „Analiza melancholii” świetnie oddaje atmosferę tego specyficznego stanu, z którego niedaleko do poziomu poniżej samotności, albo „jej najwyższego poziomu”. Posługiwanie się słowem depresja, oznaczającym zarówno zaburzenie emocjonalne jak i punkt poniżej poziomu morza rozwarstwia znaczenia, budując przy tym krajobraz ukształtowania terenu – będącym tłem do odczuć. Smutek dzieje się w konkretnej rzeczywistości. To ma sens".

O Bezpowrotnych wakacjach...
O Bezpowrotnych wakacjach... Daria Dziedzic.- "już sam tytuł jest niezwykły i wprowadza nas w problematykę wrodzonych zaburzeń neurologicznych. Poeta nie bez powodu odnosi się do medycznej symboliki".

O Kulkach rtęci Wojciecha Roszkowskiego
Wiersze jak matrioszka. Daria Dziedzic" Wiersze Wojtka Roszkowskiego są jak matrioszka. Kryją w sobie wiele ciekawych wątków, odsłaniają przed czytelnikiem drugie dno (...)"

O tomiku Zenona Dytko
Daria Dziedzic: (Nie)poetyckie pojmowanie świata. Kilka słów o nowym tomiku Zenona Dytko. "W swojej poezji Zenon Dytko chce przekonać czytelników do refleksji nad kondycją człowieka w XXI wieku, a szczególnie rolą kobiety w życiu mężczyzny. Biorąc pod uwagę, że relacje damsko-męskie nie są łatwe i wnoszą wiele kontrowersyjnych rozwiązań, stanowią one ciekawy aspekt psychologiczny najnowszego tomiku Zenona Dytko "Ty i Ja".(...)".

Olivia Betcher o poezji Taranka
Olivia Betcher: „Gra (sama w sobie) nie jest widowiskowa”. - "Autor przede wszystkim usiłuje podkopać istotę języka, pozostając jednak ciągle po stronie znaczenia, a nie czystego lingwizmu. Kolejne poziomy bowiem, to nie tylko zimna matematyka".

Olivia Betcher o Radościach G.Kwiatkowskiego
Olivia Betcher: AntyRADOŚCI. Wokół kolejnej książki G. Kwiatkowskiego - "Wszechobecność śmierci i tragedii buduje tutaj wszystko. Kwestia holocaustu pojawia się tutaj w sposób szczególnie intensywny. Znane z poprzednich książek wątki judaistyczne wyglądają jak zapowiedź. To właśnie w „Radościach” dochodzi autor do punktu kulminacyjnego, a motyw rozbrzmiewa z pełną mocą."

Recenzja książki Moraczewskiej "Jako w niebie"
Daria Dziedzic: Jako w niebie? -"Ten lęk izoluje Igę od wszystkiego, co normalne, co ludzkie, ale ona nie widzi w tym nic złego. Jak sama mówi „ Nie widziała nic zdrożnego w tym, że jej izolacja ciągnie nienawiść za nogę, jak mała dziewczynka wlecze ukochaną szmacianą lalkę.” (s. 59). Jej izolacja była w głównej mierze wynikiem zapominania o tym, co najgorzej bolało. Zdawała sobie sprawę ze swojej nieudolności, słabości, wyleniałości".

Twórcze projektowanie przestrzeni. O Nic Janiny Barbary Sokołowskiej
Daria Dziedzic: Twórcze projektowanie przestrzeni. O Nic Janiny Barbary Sokołowskiej - "W tym zbiorze wytrawny czytelnik odnajdzie proste przesłania i prawdy, które krążą wokół takich słów, jak śmierć, ułomność, miłość, człowiek, cierpienie, przemijanie, dzieciństwo. Dlatego moim zdaniem warto polecić ten zbiorek, ponieważ zawiera tematy uniwersalne i wciąż modne w dzisiejszym świecie".

Widzieć niewidzialne. Przekazy podprogowe Patryka Chrzana.
"Widzieć niewidzialne. Przekazy podprogowe Patryka Chrzana".Daria Dziedzic .

Zenon Dytko
Daria Dziedzic: Zmiany klimatyczne. O poezji Zenona Dytko. - "Poeta odkrywa więc w podmiocie lirycznym swoje Dasein i nie jest to tylko pusta i czcza etykieta. To ja pojawia się więc w znanej poecie przestrzeni. Mowa jest tutaj o balkonie, kawiarni, parku. Są to samoswoje przestrzenie, które podmiot liryczny poznał, przyswoił sobie, pokochał i dlatego zawsze to w nich widoczna jest jakaś akcja, jakieś napięcie".
Strona 3 z 3 < 1 2 3


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,346,661 Unikalnych wizyt