Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: strefa wywiadu
Wywiad z Małgorzatą Köhler
Małgorzata Köhler w rozmowie z Joanną Fligiel - Literatura bez seksu jest jak człowiek po lobotomii, niepelna, smutna i nieprzyciągająca. A już poezja bezpłciowa to tragedia – bo poezja dotyka nas przecież na poziomie instynktów i emocji. Fascynuje mnie męskość w literaturze – bo kobiecość znam dobrze. Nie czytam tylko, żeby się przejrzeć i potwierdzić, ale z ciekawości, nieokiełznanego głodu dotknięcia wszystkiego, wszystkiego tego, czego nie da się sprawdzić namacalnie.

Wywiad z Łucją Dudzińską
Łucja Dudzińska w rozmowie z Joanną Fligiel - Taki wywiad to kolejne pokonywanie siebie i swoich wewnętrznych oporów.

wywiad z Barbarą Weise
Barbara Weise w rozmowie z Joanną Fligiel."Każdy powinien mieć swoją ścianę płaczu, coś co zatrzyma uwagę i pozwoli zapomnieć o bólu, bo, wbrew pozorom i dowcipnym komentarzom, każde następne rozstanie jest boleśniejsze, pomnożone przez liczbę obrączek, walizek, adresów, pod którymi zaczyna się od nowa".

VITA FEMINA
VITA FEMINA. Z JUSTYNĄ RADCZYŃSKĄ ROZMAWIA MONIKA GLOSOWITZ - tak jak w rachunku zbiorów istnieje podzbiór i jego dopełnienie albo dwa zbiory mają część wspólną, tak też idiolekt kobiecy – zidentyfikowany może być całkiem lub w części porzucony. Ponadto posiada on zdolność zmiany. Dziś mówimy głosem kobiecym, jutro możemy nawet zapomnieć, że kobietami jesteśmy.

Roma Jegor
Romą Jegor w rozmowie z Joanną Fligiel."moje wiersze są nieskomplikowane, teraźniejsze, mówią o mnie i tym co obok. Jestem statystyczną kobietą . I żoną i kochanką, córką, koleżanką i przyjaciółką. I macochą. Nadawcą i odbiorcą, przeżywaczem, opowiadaczem, widzem, słuchaczem..."

Renata Iwaniec
Renata Iwaniec w rozmowie z Joanną Fligiel. "Te początkowe momenty pisania były pewną terapią uzewnętrzniania uczuć, emocji, które są we mnie i kłębią się bez końca...".

Marta Obuch - wywiad
Marat Obuch: Piszę, kiedy cały zwierzyniec opuszcza ZOO…

Małgorzata Rijnvis
Małgorzata Rijnvis w rozmowie z Joanną Fligiel - stworzyła w Bielsku-Białej lokal specjalnie dla Pań, w którym mogą nawiązywać nowe znajomości, odkrywać siebie, zdobywać wiedzę, brać udział we wspólnych wyjazdach i warsztatach. Czuje się spełniona, jeżeli chociaż jedna kobieta poprzez jej bezpośredni lub pośredni wpływ uwierzy w siebie i w swoją moc.

Małgorzata Południak - wywiad
Małgorzata Południak: Nie jestem ciocią dobra rada. Joasiu, bliski kontakt z literaturą, z literatami jest jak chirurgia ręki. Albo poeta nuczy się operować swoim językiem, albo nie. To używanie języka w praktyce jest zupełnie inne niż tego wyuczonego w szkole. Bez zaangażowania we własną świadomość, czego chcemy, trudno o rady.

Magdalena Gałkowska
"Magda Gałkowska bardzo się stara nie pitolić o pierdołach, tylko skupiać się na sprawach istotnych, stara się także, by jej wiersze były skupione." - fragment rozmowy z Magdaleną Gałkowską.

Maciej Bylczyński - „Przekleństwo płodności” (fragment)
Maciej Bylczyński - ur. w 1975 r. w Bydgoszczy, pracuje na Uniwersytecie Śląskim, mieszka w Sosnowcu. W 2009 r. wydał powieść "Kolej na los", jest także autorem nie wydanych dotąd dwóch powieści "Przekleństwo płodności" i "Wygnańcy Ewy".

Katarzyna Zając - wywiad
Katarzyna Zając w rozmowie z Ewą Świąc. Przyznam, że chciałam barwnymi opisami przyrody nieco omamić czytelnika, choć zdaję sobie sprawę, że tego uważnego nie wprowadzę w błąd. Przelot ptaków przynosi ze sobą deszcz czarnych piór, domowi zagraża powódź, romantyczna wycieczka za miasto kończy się wypadkiem z udziałem niewinnej sarny, a samochód przemienia się w drapieżnika – to przykłady niektórych zapętleń. Mam nadzieję, że w Pęknięciach jest nie tylko smutek, ale także ciepło i odrobina nadziei".

Katarzyna T. Nowak - wywiad
Katarzyna T. Nowak - ur. 13 lutego 1964 w Krakowie - dziennikarka i pisarka, córka Doroty Terakowskiej, pasierbica Macieja Szumowskiego, siostra Małgorzaty Szumowskiej i Wojciecha Szumowskiego.

Joanna Lech
Z Joanną Lech rozmawia Ewa Świąc. "Zależało mi, żeby te wiersze żyły, były bardziej obrazowe, a jednocześnie zmysłowe; żeby nie obracały się tylko w w sferze języka, ale i otwierały dla siebie inną przestrzeń. Myślę, że w jakimś sensie się to udało, jako swego rodzaju zachłanność, próba poznania świata wszystkimi dostępnymi metodami. Ale zdecydowanie są to metody kobiece".

Joanna Kern - wywiad
Joanna Kern: Dziś czuję się po prostu Europejką. Polska, Niemcy, Holandia, Francja- wszędzie jestem u siebie. Celowo nie mówię o patriotyzmie, bo myślę, że jest to sprawa, tak jak religia, na tyle osobista, że nie powinno się używać wielkich słów, szastać nimi przy każdej okazji, aby starać się coś udowodnić. Uważam, że moje uczucia i poglądy w tej sprawie zawarłam w książce „Hajer Blues...” i każdy, kto ją przeczyta, przyzna mi rację.
Strona 1 z 3 1 2 3 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,208,402 Unikalnych wizyt