Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: strefa wywiadu
Joanna Fligiel - wywiad
Joanna Fligiel w rozmowie z Grażyną Koszewską. "Nie wiem, czy pisałabym wiersze, gdybym miała inny bagaż doświadczeń (...)".

Izabela Drzewiecka - wywiad
Izabela Drzewiecka w rozmowie z Joanną Fligiel - o poezji, konkursach poetyckich, feminizmie, nieznanych rewolucjonistkach, traumatycznych doświadczeniach, harmonii... Zapraszamy!

IMPERIUM SNU
IMPERIUM SNU – PODZIEL SIĘ SNEM! Projekt Justyny Gruszczyk dobiegła końca, zapraszamy d lektury kilku snów, które dzieją się w Katowicach...

Facet w sukience czyli o płci w kulturze
Facet w sukience czyli o płci w kulturze. Rozmowa Marzeny Orczyk-Wiczkowskiej z Patrykiem Chrzanem. P.Ch: " Tworzenie literatury to wychodzenie poza siebie – swoje ograniczenia i niejako środowisko w jakim się wychowaliśmy, być może nawet zanegowanie go. Podział na męską i kobieca literaturę powstał już dawno, ale wydaje mi się, że stopniowo traci na swojej ostrości, co wynika też z zamazywania dotychczasowych ról społecznych. Kategoria płci dobra jest do literatury przeciętnej, czy całkiem miałkiej. Dobrą pisarkę, czy poetkę nikt rozsądny nie będzie kategoryzował według kryterium płci, to kategoria pomocnicza, ale nie rozstrzygająca o wartości (...)".

Ewa Włodarska - rozmowa
Ewa Włodarska w rozmowie z Joanną Fligiel: Myślę, że warunkuje nas otoczenie, korzenie, miejsca, z których wyrastamy. Istnieją bardziej emocjonalne wiersze przypisywane kobietom, ale to jedynie stereotypy, podobne do maślanych oczu czy głupich blondynek. W sztuce liczy się pasja, głębia, dusza, koloryt i warstwowość. To chyba najbardziej istotne cechy. Pojęcie „poezji kobiecej” szufladkuje, a ja nie sprowadzam sztuki do rangi ciasnego worka, z którego nie można wydostać się do światła. Znowu to światło, ech…

Ewa Sonnenberg
Wywiad Ewy Świąc z Ewą Sonnenberg. Ewa Sonnenberg o kobiecości, męskości i androgynizmie; o feminizmie i postmodernizmie; o tym, jakie wojny są najkrwawsze i dlaczego piszące licealistki wyrastają z pisania... Zapraszamy do przeczytania wywiadu.

Ewa Solska w rozmowie z Grażyną Koszewską
Ewa Solska w rozmowie z Grażyną Koszewską -"Samotność ma wiele wymiarów i postaci, ale twórcy jest nieodzowna (też naukowcom). Obok, czy wokół, może się toczyć normalne życie rodzinne, towarzyskie, lecz akt twórczy dokonuje się w oddaleniu od ludzi, raczej pośród tych „ksiąg, retort i alembików” … Ja się często zastanawiałam, czy to kwestia ciszy, spokoju? I myślę, że niekoniecznie(...)".

Ewa Schilling
Wywiad Ewy Świąc z Ewą Schilling. O tym, czym Ewa Schilling sobie głowy nie zawraca;o konsekwencjach bycia szczerą; o potrzebie uporania się z historią... Zapraszamy do przeczytania wywiadu.

Ewa Parma
Ewa Parma w rozmowie z Joanną Fligiel: Nie pamiętam pierwszego wiersza, pierwszego grzechu ani pierwszego pocałunku. Magiczna moc jedynki jest przereklamowana. Robimy coś po raz pierwszy, np. popełniamy wiersz lub po raz pierwszy „wpadamy w miłość”, jak to obrazowym idiomem określa język Szekspira, ale to przecież zaledwie pierwszy szczebelek w naszym rozwoju. Sztuki pisania, miłości, malowania etc. trzeba się przecież uczyć i pracować nad nimi przez całe życie. Numer Jeden odchodzi w siną dal. Najlepszy wiersz to zawsze ten ostatni; ten, który napisałam dzisiaj.

Elżbieta Lipińska
Elżbieta Lipińska w rozmowie z Joanną Fligiel. O poezji internetowej, swojej twórczości, fascynacjach literackich (...)

Eliza Chojnacka
Eliza Chojnacka w rozmowie z Joanną Fligiel (ur. 1975) w 2008 roku otrzymała Literacką Przepustkę „Zwierciadła”. Autorka kontrowersyjnej książki pt. „Nieporządna?”, która wśród czytelników wzbudza skrajne emocje. W swoich tekstach porusza problemy życia współczesnych kobiet z uwzględnieniem sfery erotyki, potrzeb swobody i otwartości w kontaktach damsko-męskich i damsko-damskich. Postawę swoich bohaterek określa krótko: Jesteśmy urodzone po to, by walczyć ze wszystkim, co konwencjonalne.

Elf z Fellow
Roman Knap w rozmowie z Małgorzatą Köhler: Cykl "elf z fellow" to reportaż poetycki, opowieść, relacja z indywidualnych wrażeń i doświadczeń, ktoś inny może rzecz widzieć inaczej, ale elf nie dramatyzuje ani tym bardziej - niczego nie komplikuje. Ani mu w głowie bunt, ani zaangażowanie społeczne, ani polityka, ba - nawet specjalnie nie jest kreatywny. Ale to voyerysta. Oko, spojrzenie, widok, obraz, fotka - oto jego życie. I tylko chodzi mu o to, żeby to co widać, było piękne.

Dorota Ryst - wywiad
Dorota Ryst: Pytanie, co uznajemy za debiut... Pierwszy druk w prasie? No to dość nietypowo, bo w 1985 roku, w jedynej wówczas polskiej gazecie wychodzącej na Litwie, a właściwie na terenie Republiki Litewskiej wchodzącej w skład ZSRR.

Buty zamiast znicza
Buty zamiast znicza. Rozmowa z Anną Kaszubą-Dębską, pomysłodawczynią Projektu Szpilki. Rozmawia Ewa Świąc. "...ponieważ obchodzimy 120 rocznicę urodzin i 70 rocznicę śmierci artysty. Postanowiłam oprócz tego projektu, który zostanie zaprezentowany w Pałacu Sztuki dawnej willi Bianki, zrobić coś więcej i wymyśliłam akcję społeczno-artystyczną, którą śledzić można m.in. na stronie www.projektszpilki.pl Akcja jest wieloetapowa i swój finał, a właściwie miejsce narodzin będzie miała właśnie na trawniku przed Pałacem Sztuki. Zielony dywan pełen butów-obiektów poprowadzi widza na wystawę poświęcona Kobietom z kręgu Schulza zapraszając równocześnie do interakcji."

Barbara Sęk - wywiad
Barabara Sęk – urodzona w roku 1985. Autorka powieści obyczajowej „Dlaczego Ona?” Mieszka w Krakowie. Tworzy cudze biografie, więc na własną brakuje jej czasu.
Strona 2 z 3 < 1 2 3 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,012,046 Unikalnych wizyt