Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: oczko, czyli 21 pytań do...
Anna Musiał - OcZKO
Anna Musiał (1987) ‒ Poetka, recenzentka, redaktorka Babińca Literackiego. Autorka tomów poezji „Pandemonium” (Wyd. Eperons-Ostrogi, Kraków 2015) i „Coleoptera” (Fundacja Duży Format, Warszawa 2018). Publikowała w wielu magazynach papierowych i internetowych, np. „Wyspa”, „sZAFa", „Metafora”, „Babiniec Literacki”, „2Miesięcznik”, „Helikopter”, „Inter-”, czy „Nowe Myśli”. W 2017 roku wiersze autorki znalazły się w antologii 2Miesięcznika pt. „Grała w nas gra” i w „Antologii Poetów Polskich 2017” wyd. Pisarze.pl. Nominowana w VI edycji Konkursu Na Tomik Wierszy Fundacji Duży Format w kategorii "po debiucie" (2018). Prowadzi blog autorski: annamusial.com

Barbara Gruszka-Zych
Barbara Gruszka-Zych jest poetką, dziennikarką, reporterką, krytykiem literackim. Pracuje w tygodniku „Gość Niedzielny”. Wydała kilkanaście tomików wierszy. Między innymi: Zapinając kolczyki (2000), Podróż drugą klasą (2002), Sprawdzanie obecności (2004), Miegu su tavim po oda (Śpię z tobą pod skórą) (2006), Kowno, polsko-litewski wybór wierszy Nemunas (Podczas Litewskiej Wiosny Poezji Poezijos Pavasaris w 2006 został uznany za najlepszą książkę zagraniczną roku), Ile kosztuje łąka ( 2007), Muchy i ludzie (2008) , „Dzban pełen ognia" (2009), Sankt Petersburg, Ostatnie śniadanie – (2009), Dwoje o miłości – 2012, Wiersze z Juliuszem Kelerasem wydane w Wilnie w języku polskim i litewskim. W zeszłym roku ukazał się tomik „Szara jak wróbel”. Wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił go wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też dwa zbiory reportaży i wspomnienie„Mój poeta” o Czesławie Miłoszu (wydane w 2012 także na Litwie w języku polskim i litewskim, razem z Birute Jonuskaite pod tytułem „Nasz poeta”) , z którym spotykała się przez 13 ostatnich lat jego życia. Za swoją twórczość została uhonorowana brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Laureatka wielu nagród poetyckich i dziennikarskich. Ostatnio, w grudniu 2012 - nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Macieja Łukaszewicza za wywiad z Wojciechem Kilarem. Jej wiersze tłumaczone były na angielski, czeski, francuski, litewski, niemiecki, rosyjski, białoruski, ukraiński, węgierski, włoski, bułgarski, a nawet arabski.

Beata Patrycja Klary
Beata Patrycja Klary - Filolog polski, bibliotekarz, felietonista, recenzent. Rocznik 76'. Dwukrotna laureatka Czerwonej Róży – najstarszego konkursu literackiego w Polsce – oraz wielu innych konkursów poetyckich i prozatorskich. Obecnie juroruje m.in. w Konkursie im. K. Furmana, Konkursie im. Z. Morawskiego, „O Strzałę Erosa”. Wydała: Arkusze poetyckie: Nokturny intymne (Gorzów Wlkp., 2007), Schną koniczyny (Gorzów Wlkp., 2008). Książki poetyckie: Witraże (Gorzów Wlkp., 2005), Imaginacje (Gorzów Wlkp. 2006) – książka dwujęzyczna, Szczekanie głodnych psów (WiMBP, Gorzów Wlkp, 2010), Zabawa w chowanego (Biblioteka Współczesnej Poezji polskiej „Zeszyty Poetyckie”, Gniezno, 2011), De-klaracje (Sopot, 2012, Biblioteka TOPOSU, T.78) oraz zbiór wywiadów Rozmowy z piórami (Toruń, 2012). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2012. Za tom „De-klaracje” nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii – najlepsza książka poetycka roku 2012.

Bogdan Zdanowicz
Bogdan Zdanowicz - dawno skończony polonista ( studia na UJ - w tym czasie należał do grupy poetyckiej MY), mieszka w Krakowie. Opublikował zbiory wierszy: "Kiedy Ciebie nie ma" (1980 MAW Warszawa) i "Szpital zwyczajnego dnia" (1989 GLOB Szczecin). Obecnie ogranicza się do publikacji niskonakładowych (na prawach rękopisu); tak powstały "Piosenki dla dziewczynek" (2001), "Sowa i inne ptaki" (2002), "inne przestrzenie" (2004), "inne przestrzenie - bis" (2006) – rozdane następnie wśród przyjaciół. W marcu 2012 opublikował zbiór pt. "przebieranka". Okazjonalnie udzielał się na internetowych portalach literackich. Organizował spotkania autorskie, warsztaty literackie oraz konkursy poetyckie – teraz tylko czasami daje się sprowokować do takiej aktywności. Bywa producentem książek (jako redaktor, edytor i wydawca – w różnych konfiguracjach). W ostatnich latach powstało w ten sposób ponad 40 wydawnictw. Opracowuje spuściznę zmarłego w czerwcu 2009 r. starszego brata Leona; w roku 2010 przygotował „Łabuzia Leona” (ostatni numer Prywatnego Okazjonalnika Literackiego poświęcony życiu i twórczości wydawcy kwartalnika Łabuź, ukazywał się przez 17 lat ze środków prywatnych); we wrześniu 2011 r. opublikował zbiór jego próz pt. "Opowiastki opowiadające".

Dariusz Adamowski
Dariusz Adamowski autor trzech tomików: "Adamowo", "Skraj", "Gub, trać, porzucaj". Publikacje w Toposie, Odrze, Akcencie, Gazecie Wyborczej i Kartkach.

Dominka Lewicka-Klucznik
Dominika Lewicka-Klucznik – rocznik 1978, animatorka, filolożka. Od początku istnienia Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego angażuje się w jego działania pisarsko oraz organizacyjnie. Od marca 2014 jest prezeską Stowarzyszenia Alternatywni, które zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych w Elblągu, a przede wszystkim Festiwalu Literatury „Wielorzecze”. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych. Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich i turniejów jednego wiersza. W 2013 wydała debiutancki tom poetycki „Samopas” nominowany do nagrody Orfeusz w kategorii Orfeusz Mazurski. W 2016 roku odebrała nagrodę Kreatora Kultury od Prezydenta Miasta Elbląg za dotychczasową działalność. W tym samym roku ukazał się drugi tom poetycki autorki pt. „Limit na cuda” (Poznań), która został Elbląską Książką Roku. W 2018 roku odebrała Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Elżbieta Binswanger-Stefańska
Elżbieta Binswanger-Stefańska, ur. 14.12.53 w Krakowie. Publicystka, tłumaczka, poetka. W Polsce publikowała m.in. w Przekroju, Gazecie Wyborczej, Dzienniku Polskim, National Geographic i Odrze. Przez 30 lat mieszkała w Zurichu, gdzie studiowała m.in. historię sztuki, pisała do szwajcarskiej prasy i pracowała jako redaktor w domu wydawniczym Ringier. Potem zamieszkała na 2 lata w Sztokholmie, skąd zaczęła pisać dla portalu www.racjonalista.pl. Przez te wszystkie lata z Krakowem, gdzie obecnie ponownie mieszka, nie traciła ani na moment kontaktu. Od niedawna należy do zespołu redakcyjnego pisma Kwartalnik oraz prowadzi swój społeczno-kulturalny portal www.sofijon.pl. Tematy publicystyczne: zagadnienia społeczne, sztuka, film, literatura, poezja a także żeglarstwo, lotnictwo i wynalazki. Interesuje się zarówno nauką i techniką, historią i przyszłością, jak i religiami i mitologiami świata jako nieodłącznymi składnikami kultur.

Elżbieta Lipińska
Elżbieta Lipińska - warszawianka z urodzenia, wrocławianka z wyboru, prawnik, poetka; praktykuje zen w Szkole Kwan Um. Laureatka konkursów m.in. im. K. Ratonia, B.Faca, Tyskiej Zimy Poetyckiej. Jej wiersze drukowane były w prasie literackiej, antologiach, m.in. „Anthologii #2” (Londyn 2010). Wydała cztery książki poetyckie: „Pożegnanie z czerwienią”(2007), „Maj to łagodny miesiąc”(2008), „Rejestry”(2011), „Na końcu języka” (2013). Pisze także niewielkie formy prozatorskie; część z nich drukowały: Korespondencja z ojcem i Wakat. Strona autorki: www.elkaone.lipinscy.net

Ewa Parma
Ewa Parma. Debiutowała w roku 1987 w "Tak i Nie". Publikowała wiersze, prozę, eseje i tłumaczenia poezji amerykańskiej m.in. w "Poezji", "Literaturze", "Czasie Kultury", "Śląsku", "Młodej Sztuce" i w antologii "Imiona istnienia". Jej wiersze przetłumaczone na język angielski znalazły się w kilku amerykańskich magazynach literackich (The Los Angeles Review, Mr Cogito, Artful Dodge, International Poetry Review, Connecticut River Review ) . Wydała tomiki: "Tylko dla modliszek" (ZLP Katowice 1991), „W strefie ognia” (Mamiko 2010), „Hajer Blues i inne historie” (z siostrą Joanną Kern, Mamiko 2012), „Kobiety i ważki” (Zaułek Wydawniczy „Pomyłka” 2013).

Grzegorz Tomicki
Grzegorz Tomicki (ur. 1965). Krytyk literacki, poeta, publicysta, wykładowca, doktor nauk. Stale współpracuje z miesięcznikami „Odra” i „Twórczość” oraz kwartalnikiem „FA-art”. Prowadzi blog literacki Szkice ciurkiem: http://tomicki.blox.pl. Opublikował tomy wierszy: Miasta aniołów (1998), Zajęcia (2001) oraz satyrę społeczno-filozoficzną Pocztówki agambenowskie (2012). Wszystkie publikacje do ściągnięcia z sieci. Mieszka w Legnicy.

Izabela Fietkiewicz-Paszek
Izabela Fietkiewicz-Paszek. Autorka wierszy, tekstów piosenek, recenzji, felietonów. Redaktorka Gazety Literackiej Migotania, związana z kwartalnikiem literackim eleWator, a w latach 2007-2013 z magazynem sZAFa. Pełni funkcję sekretarza w Stowarzyszeniu Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Wydała 2 książki poetyckie: Portret niesymetryczny [2010] i Próby wyjścia [2011]; jej wiersze ukazały się w Anglii, Francji i Czarnogórze. Publikuje w prasie, czasem w pracach zbiorowych (m.in. W kręgu literatury i języka. Analizy i interpretacje. Tom 2 [2011]) Ostatnia publikacja Rozmowy z piórami [2012] – wywiad udzielony Beacie Patrycji Klary. Współtworzy zespół ROZMARK CAFÉ (autorka tekstów)

Joanna Lech
Joanna Lech - "Po prostu czytać. Dużo. Wszystko. Bezustannie. Ale najlepiej tych starszych i dojrzalszych, z wyższej półki po prostu. No i jeszcze najlepiej kogoś, kto pisze od nas zupełnie inaczej".

Joanna Mueller
Joanna Mueller – wiekowo trzydziestka trójka, wydała trzy książki poetyckie (Somnambóle fantomowe, Zagniazdowniki/Gniazdowniki, Wylinki) i trzy inne (eseje Stratygrafie, współredaktorka antologii poezji kobiet Solistki oraz książki zbiorowej Podziemne wniebowstąpienie o T. Karpowiczu), rozstrojona na trzy zawody (poetka, krytyczka, redaktorka), mama trójki dzieci, mieszka na Grochowie (i w adresie też ma trójki). Pracuje nad dwiema książkami (esejami macierzyńskimi i tomikiem Intima thule) oraz blogiem intimathule.blogspot.com.

Magda Gałkowska - Oczko
Magda Gałkowska - ur.1975. Publikacje m.in. "Odra", "Tygiel Kultury", "ProArte", "Czas Kultury" oraz "Solistki. Antologia poezji kobiet 1989-2009". Laureatka nagrody głównej XIV OKP im. Jacka Bierezina 2008r. Autorka książek poetyckich: "Fabryka tanich butów" Wydawnictwo Kwadratura Łódź 2009r i "Toca" Zeszyty Poetyckie Gniezno 2012r. Współpracuje z pismem INTER, gdzie prowadzi rubrykę "pogotowie poetyckie" oraz portalem POEMA.PL, w którym zasiada przy Biurku Krytyków.

Małgorzata Köhler
Małgorzata Köhler - (Małgorzata Gołąbek) urodziła się we Wrocławiu, później związana była z Kielcami, gdzie debiutowała w 1973 roku w „Przemianach”. Od 1985 przebywa na emigracji w Niemczech. Opublikowała dwa zbiory wierszy: „Zimne ognie” (1978) i „Zjedz ślimaka” (1982), powieść „Zabieg” (1980) oraz tom opowiadań „W drodze do szpitala” (1981). Po dłuższej przerwie, spowodowanej emigracją i wychowywaniem dzieci, wróciła do pisania. Napisała kolejne powieści: „Szczęśliwą stronę ulicy” i „Cena plażowego psa”. Wiersze publikuje na portalach literackich Rynsztok i Liternet. Jest autorką sztuk teatralnych: „Do nieba”, „Wojna” oraz monodramów: „Faul” i „Ruda”. W Laboratorium Dramatu Małgorzata Kożuchowska czytała jej monodram „Pierwszy kamień” w reżyserii Marii Spiss.
Strona 1 z 2 1 2 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,346,709 Unikalnych wizyt