Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: oczko, czyli 21 pytań do...
Marek Kołodziejski
Marek Kołodziejski aka Pałucki Underground, w innych okolicach znany jako Pierwotna Droga (Bon Do). Autor trzech książek z wierszami („Przekreślony horyzont”, „Koniec świata” i „Linijki”). Urodzony na Pałukach, podobnie jak jego rodzinna ziemia wciąż nie może się zdecydować. Pałuki siedzą w żelaznych kleszczach między Wielkopolską i Kujawami, a jednak zachowały odrębność. Czy Kołodziejski zachowuje odrębność? Roshi Kodo Sawaki powiedział: „W świecie rozdawane są dyplomy, ale co za nimi stoi? Dyplomy prowadzą do fałszywej skromności, która mówi: „Nie chce się przechwalać, ale. . . ” I tego stara się trzymać.

Marta FOX
Marta FOX. Poetka, powieściopisarka, eseistka. Wydała 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Jej wiersze tłumaczone były na język angielski, niemiecki, hiszpański. Strona internetowa autorki: www.martafox.pl Prowadzi bloga: http://marta-fox.blog.onet.pl/ Nowości: Wszystko co niemożliwe (wybór wierszy) Autoportret z Lisiczką Sekret-nik

OcZKO - Marcin Orliński
Marcin Orliński (ur. 1980) – poeta, prozaik, krytyk literacki, publicysta. Wydał tomy wierszy Mumu humu (Kraków 2006), Parada drezyn (Łódź 2010), Drzazgi i śmiech (Poznań 2010), Tętno (Łódź 2014), zbiór krótkich utworów prozatorskich Zabiegi (Poznań 2014) oraz książkę krytycznoliteracką Płynne przejścia (Mikołów 2011). Publikował m. in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Twórczości”, „Odrze”, „Akcencie”, „Lampie”, „Kresach” i „Dwutygodniku”. Redagował rubrykę poetycką w „Przekroju” i serię wydawniczą Biblioteka Debiutów przy „Zeszytach Poetyckich”. Jego wiersze były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, szwedzki, rosyjski i ukraiński. Mieszka i pracuje w Warszawie. Oficjalna strona: www.marcinorlinski.pl.

OcZKO - Genowefa Jakubowska-Fijałkowska
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska – ur. w 1946 roku w Mikołowie. Wydała tomy wierszy: Dożywocie (1994), Pan Bóg wyjechał na Florydę (1997), Pochylenie (2002), Czuły nóż (2006), Ostateczny smak truskawek (2009), wybór wierszy i wtedy minie twoja gorączka (2010), Performance (2011), ze mnie robaka i z robaka wiersze/ of me a worm and the worm verses (2012 Off_Press Londyn) i wybór wierszy Něžný nůž (2011) wydany w czeskim wydawnictwie Protimluv, oraz niemiecki wybór wierszy Posie sitzt nicht in der Sonne (2012). Wiersze publikowała także w „ANTHOLOGIA #2” wydanej przez Off_Press, oraz w serbskiej poezji polskiej w redakcji i wyborze Biserki Rajčić, Mój poljki pesnički XX. Wiersze autorki były tłumaczone na język czeski, słoweński, niemiecki, angielski serbski i rosyjski. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

OcZKO - Marta Półtorak
Marta Półtorak rocznik 76. Urodzona w Tarnowie-Mościcach, obecnie mieszkanka Krakowa, dziennikarka, poetka, historyk.

OcZKO - Sławomir Płatek
Sławomir Płatek - 1974. Gdańsk. Publikował, występował, itd. Redaktor. Wydał 4 zbiory poezji (najnowszy „Wiersze dla Sophie Marceau i innych kobiet z którymi spałem”, 2013), a także sporo artykułów, w przygotowaniu proza. Jest ponadto autorem niniejszej notki o sobie samym. Bloguje (Drapanie ciszy) i pisze dla portalu Salon Literacki. Męska szowinistyczna świnia. W kółko słucha muzyki. Dobrą herbatę lubi.

Olivia Betcher
Olivia Betcher – przede wszystkim czytelniczka, na drugim miejscu autorka prozy, wierszy oraz szkiców o współczesnej poezji. Publikowała w prasie literackiej, Internecie, almanachach pokonkursowych i antologii „Połów 2012”. Nagradzana w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach poetyckich. Od sierpnia 2012 mieszka we Wrocławiu. Kolekcjonuje książki i uczy języka angielskiego.

Piotr Macierzyński
Piotr Macierzyński : Danse macabre i inne sposoby spędzania wolnego czasu (2001), tfu, tfu (2004), Odrzuty (2007), Zbiór zadań z chemii i metafizyki (2009), antologia wierszy ss-mańskich (2011), http://www.piotrmacierzynski.republika.pl

Radek Wiśniewski - OcZKO
Radosław Wiśniewski - ur.1974 – absolwent psychologii UJ, były urzędnik mianowany, były dyrektor wiejskiego domu kultury, ex-wykładowca, niegdyś pizza driver, a obecnie sprzedawca hurtowy urządzeń niskoprądowych w hurtowni „Dipol”. Mieszka w Kiełczowie, pracuje we Wrocławiu, związany z Brzegiem. Pisze wiersze, publicystykę, prozę, krytykę. Autor kilku książek z wierszami – ostatnio wydane "Inne Bluesy" (Olkusz 2015), "Psalm do św. Sabiny" (Brzeg 2016), "Dzienniki Zenona Kałuży" (Łódź 2017), „Kwestionariusz putinowski i inne medytacje w czasach postprawdy” (Łódź 2018). Teksty bywały tłumaczone i publikowane w języku niemieckim, angielskim, hiszpańskim, ukraińskim oraz węgierskim. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu, byłym redaktorem naczelnym ex-kwartalnika "Red.", wieloletnim współpracownikiem "Odry", "Studium", "Undergruntu" oraz kilku nieistniejących pism literacko-artystycznych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004 i 2016), Baltic Centre For Writers and Translators w Visby (2009 i 2013), a także Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS (2017). Na wydanie czeka debiutancka proza pod roboczym tytułem "Trans-migracja" .Pracuje nad większą prozą pod tytułem „Stowarzyszenie Żywych Poetów”, zbiorami opowiadań „Blues”, „Pewnego pięknego dnia” oraz „Biurwa” oraz kolejnym zbiorem wierszy, na razie bez tytułu.

Rafał Gawin
Rafał Gawin, ur. 1984. Poeta, korektor, redaktor, krytyk, moderator, konferansjer, prowadzący (warsztaty), reanimator kultury, sekretarka (w redakcji „Arterii”). Wydał arkusz Przymiarki (2009) i książkę poetycką Wycieczki osobiste / Code of Change (2011). Mieszka w Łodzi, gdzie pracuje jako instruktor w dziale imprez Domu Literatury

Roma Jegor
Roma Jegor. Członek ZLP – Oddz. w Krakowie, oraz Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach. Laureatka konkursów poetyckich i autorka czterech tomików wierszy: „Wieczór w kocim futrze”, „Bieleją księżyce paznokci”, „Salamandra” i „Tatuaż na jabłku” . Wiersze przedstawiane były w Akancie, Śląsku, Migotaniach Przejaśnieniach, Znaj, Lamelli, Hybrydzie, Literacie Krakowskim, a także w antologiach pokonkursowych, oraz na internetowych stronach PKPzin, Polis2008, Fragment, Parnas.pl, Modowo.pl, PPG, sZAFa i w Śląskiej Strefie Gender . Również w audycjach poetyckich Macieja Szczawińskiego, na antenie Radia Katowice.

Roman Honet
Roman Honet – ur. 1974 r. Poeta, wydał tomy wierszy:  alicja (1996), Pójdziesz synu do piekła (1998), serce (2002), moja (wiersze wybrane, 2008), baw się (2008, nominacja do Nagrody literackiej Nike i Nagrody Silesius), piąte królestwo (2011, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia). Redaktor antologii Poeci na nowy wiek (2010), współredaktor Antologii nowej poezji polskiej 1990-2000 (2004) oraz antologii z serii Połów. Poetyckie debiuty. W latach 1995-2008 redaktor dwumiesięcznika „Studium" oraz książek ukazujących się w bibliotece tego pisma. Jego wiersze tłumaczono na kilkanaście języków.

Tomasz Pietrzak
Tomasz Pietrzak – pisze, ur. 1982 na Śląsku, wydał dwie książki poetyckie – „Stany Skupienia” (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów w Brzegu, 2008) i „REKORDY” (MaMiKo, 2012). Za te ostatnie nominowany został do Nagrody Literackiej NIKE 2013. Wiersze publikował m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Rity Baum, Arterii, Toposu, Wyspy, BLIZY i Odry. Obecnie pracuje nad trzecią książką poetycką pt. „Umlauty”, która ukaże się wiosną 2014. Jego wiersze tłumaczone były na słoweński, czeski, angielski, śląski, a ostatnio na hebrajski. Mieszka jedną nogą w Katowicach, drugą w Krakowie.

Wioletta Grzegorzewska - Oczko
Wioletta Grzegorzewska o sobie: Urodziłam się w 9 lutego 1974 roku w wiosce na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Przez egzamin z historii omal nie zawaliłam studiów na WSP w Częstochowie, ale jakoś obroniłam licencjat na temat motywów snu w poezji dla dzieci i magistra o innobytach w poezji Wisławy Szymborskiej. Wiersze publikuję od dwudziestego roku życia, wydałam sześć książek poetyckich, z których najbardziej lubię „Orinoko”, którą pomógł mi zredagować przez telefon Piotr Sommer; „Inne obroty” z poruszającymi kolażami Poli Dwurnik pt. „Unnatural Death” oraz wybór wierszy z angielskimi przekładami Marka Kazmierskiego pt. „Pamięć Smieny”. W 2006 roku, w wyniku zawirowań osobistych i zawodowych, wyemigrowałam do Anglii i zamieszkałam na wyspie Wight. Od początku emigracji pisałam sylwy, które publikowałam na portalu www.literackie.pl. Rok temu wydałam je w książce pt. „Notatnik z wyspy”. W wydawnictwie Czarne ukaże się moja debiutancka powieść pt. „Spóźnione dokarmianie pszczół”. Mam dwoje dzieci i dwa czarne dachowce.
Strona 2 z 2 < 1 2


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,000,248 Unikalnych wizyt