Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: tematycznie
Matki
Dorota Nowakówna: Mama "Mama była taka biedna i słaba. Pochylała się nad grządkami, wykrzywiając twarz. Od czasu do czasu prostowała plecy, odgarniała szare włosy z czoła, odwracała oczy od słońca. Była szczupła, ale na jej karku rysowały się grube mięśnie. Plecy były łukowate, figura wydawała się starsza i bardziej zmęczona. Sylwetka mamy była prosta, bez talii, a nogi mocne.(...)

miau
Światowy Dzień Kota - święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym, obchody święta mają na celu uwrażliwić ludzi na często trudny koci los we współczesnym świecie.

Międzynarodowy Dzień Kobiet
Międzynarodowy Dzień Kobiet. Mężczyźni dzisiaj wręczają znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. My wręczamy międzynarodowe wiersze.

mocne męskie, mocne kobiece


Nauczyciele są ważni
Nauczyciele są ważni

Ojcowie
Dzień Ojca w Polsce od 1965 roku obchodzony jest 23 czerwca. Mimo stosunkowo długiej historii Dzień Ojca nie cieszy się wielką popularnością jak Dzień Matki, co nie zmienia faktu, że jest to bardzo dobra okazja do wyrażenia swoich uczuć np. w poetyckiej formie.

Po powrotach… czyli dobranocka bardzo u siebie. Roma Jegor


Poeci-Kobietom
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet - święta przypominającego o idei równości, wolności, prawie do swobodnego i nieskrępowanego wyrażania siebie - wyjątkowo na naszej stronie wiersze mężczyzn. Pisane o kobietach, dla kobiet, zawsze w pewien sposób do kobiecości nawiązujące. 19 wierszy, niezwykle różnorodnych: lirycznych, surrealnych, sentymentalnych, czasami trywialnych, ale zawsze jakoś pięknych. Zapraszamy do ich lektury, życząc naszym Czytelniczkom wszystkiego co najlepsze!

Pościg za cieniem
Dzień Babci - Dzień Dziadka. W strefie twórczości gościmy dzisiaj: Renatę Iwaniec, Ewę Frączek-Biłat, Dorotę Nowak, Joannę Fligiel,

sam seks
Panuje przekonanie, że seks trzeba robić, a nie o nim mówić. My natomiast chcemy, żeby jeszcze o nim pisać. Poetycko (choć liczymy także na krótkie prozy). Czekamy na teksty, które w sposób oryginalny (swój, własny) będą mówić o seksie bez kiczowatej poetyczności („rozchylone płatki joni” - to nie tu... ) czy niepotrzebnej wulgarności. Czekamy, czekamy! Ślijcie: gender@gender.pl, literatura@gender.pl Termin: kończymy z pierwszym dniem wiosny

SLAM ANTYPRZEMOCOWY
2018 - SLAM AntyPrzemocowy. Wystąpili: Jakub Sajkowski, Alžběta Stančáková, Dominika Lewicka-Klucznik, Olesia Mamczycz, Anna Musiał, Zofia Bałdyga, Aneta Kamińska, Elżbieta Binswanger-Stefańska, Alžběta Michalová, Mariusz Jagiełło, Małgorzata Południak, Joanna Starkowska, Karolina Kułakowska, Joanna Idzikowska-Kęsik, Lena Pelowska.

Światowy Dzień Poezji
Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Śląska Strefa Gender włączając się w obchody święta poezji, prezentuje wiesze wybrane i tym samym uznane za najznakomitsze, ulubione, poruszające, ponadczasowe, ważne, jednym słowem - doskonałe - przez wybitnych rozmówców, znawców poezji zaproszonych do strefy dwudziestu jeden pytań (OcZKO).

TRYPTYK TĘSKNIĄCY - MARTA FOX
Przez wiele lat matka bała się, że stanie się coś, o czym się nie mówiło głośno, choć każdy wiedział co. A potem zrozumiała, że umrzeć można zwyczajnie i szybko, na raka, ale o tym się wówczas tym bardziej nie mówiło, bo górnik umierający na raka nie przypomina w niczym typowego górnika i z racji tej choroby nie ma powodu do dumy, nawet powodu do wysokiej renty dla wdowy i dzieci. Górnik umierający na raka był gorszego rodzaju górnikiem, przynajmniej w opinii sąsiadek, które uważały, że coś się wdowie po górniku należy, przynajmniej honor. Bo jak umierać tak młodo, to przynajmniej z fasonem, na placu boju, w czeluściach, w zabrudzonym węglem ubraniu, a nie w czystej pościeli, Tatusiu.

Trzynaście kocich odsłon
kocie inspiracje

Wakacyjna Strefa Wierszy
, czyli poetyckie widokówki, wierszowane zapiski, letnie wyznania, impresje, listy z podróży, gorące wiersze: nadmorskie, górskie, mazurskie, wiejskie i miejskie. Itd. Itp. Dotychczas nadesłali: Dariusz Adamowski, Anna Grabowska, Waldemar Kazubek, Marek Kołodziejski, Piotr Macierzyński, Agnieszka Marek, Waldemar Szwajca, Irena Tetlak.
Strona 3 z 4 < 1 2 3 4 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,346,608 Unikalnych wizyt