Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: strefa nauki
Adrian Mrówka. On...
Adrian Mrówka. "On. Maskulinistyczne wartości Mężczyzn Wiktora Jerofiejewa". Nie istnieje dyskurs o mężczyznach bez dyskursu o kobietach. Jerofiejew najwyraźniej kieruje się tą zasadą, bo często w swych szkicach powraca do tematu kobiet. Jest w tym raz zabawny, raz poważny, ale zawsze skrupulatny. W tekście Po co ci suka? przygląda się kobietom-niszczycielkom, które „pożerają” mężczyzn, „żują” ich, „trawią”, a następnie „wypluwają”(...)".

Agata Bratek o przemocy wobec kobiet...
Agata Bratek: "Gwałty wojenne jako przejaw przemocy wobec kobiet na przykładzie wojen bałkańskich". "Podległy status kobiety nie wynika z prawa natury, lecz z konwencji kulturowych, stanowi on historycznie uwarunkowany konstrukt społeczny. Gdy tylko pojawia się nierówność siły, rośnie potencjalne ryzyko wykorzystania tego braku równowagi; innymi słowy — rośnie ryzyko pojawienia się przemocy (zarówno psychicznej, werbalnej, jak i seksualnej)..."

Agnieszka Szuścik: Niczego czymś podglądanie...
Agnieszka Szuścik: "Niczego czymś podglądanie. Kino rozszerzone w kulturze cybernetycznej. Szukanie miejsca dla gender". "Niemożliwe jest odcięcie pępowiny od łona, które opisuje Youngblood. Kultura masowa w pewien sposób pozwala nam żyć, nie istniejemy poza nią (...) Płód żyjący w paleocybernetycznym łonie nie musi jednak egzystować jako flâneur. Kultura to nie biologia. Świadomy odbiorca może dokonać prawie niemożliwego — selekcjonować pokarm, jaki dostarcza mu kultura-matka".

Aldona Senczkowska o ciąży w literaturze kobiecej.
Aldona Senczkowska: "Ciąża - fizjologia i przeżywane w literaturze kobiecej". "Kobieta, tekst, ciało – trzy wyrazy, które niewątpliwie wiążą się z terminem „écriture féminine” („pisania kobiecego”). Héléne Cixous w Śmiechu meduzy pisała, że nie sposób zdefiniować tego pojęcia, ponieważ w przeciwieństwie do „pisania męskiego”, „pisanie kobiece” nie jest skonwencjonalizowane, nie kieruje się żadnymi regułami".

Aldona Senczkowska: " 'Trudne wyrazy', czyli problem z 'Żeńską końcówką' w nazwach zawodów... - AKTUALIZACJA"
Aldona Senczkowska:" 'Trudne wyrazy', czyli problem z 'Żeńską końcówką' w nazwach zawodów i stanowisk w języku polskim". Celem pracy było sprawdzenie obecności żeńskich nazw zawodów w "Wysokich Obcasach" i na podstawie analizy zebranych form odniesienie do praw rządzących tworzeniem tych form w języku polskim.

Alicja Podbielska o erotyzmie i cielesności we współczesnej literaturze obozowej...
Alicja Podbielska: "I była miłość w Auschwitz...". W obozie koncentracyjnym ciało to często jedyna prywatna przestrzeń, jaka pozostaje więźniowi, a i ono zostaje zredukowane do roli przedmiotu. w tej sytuacji „[…] seksualność zniewolonych staje się ich jedyną fizyczną i biologiczną ekspresją inności”...

Aneta Lubańska. O relacji matka–córka w prozie kobiecej po 1989 roku.
Aneta Lubańska: "Rozmowa z matką, która krzywdzi. O relacji matka–córka w prozie kobiecej po 1989 roku". "Feminizm, uwalniając kobiety z kokonu fantazmatów snutych na ich temat, pozwolił wypowiedzieć się im otwarcie o macierzyństwie. Okazało się, że nie każda kobieta potrafi odnaleźć się w roli matki, że matki przenoszą swoje frustracje i lęki na dzieci, a zmowa milczenia na ten temat powoduje powielanie przez pokolenia tego samego schematu — macierzyństwa z przymusu — bezmyślnego, niechcianego i krzywdzącego zarówno dla matek, jak i dla dzieci. Motyw zaburzonej relacji z matką pojawia się jako nadrzędny — albo bezpośrednio, albo w ukryciu — we współczesnej literaturze, której autorkami są kobiety".

Dawid Klachacz: Płeć wszelaka, czyli "Ballada o Lee Cottonie" Christophera Wilsona
Płeć wszelaka, czyli "Ballada o Lee Cottonie". Dawid Klachacz: "Płeć bohatera przylega do zmieniającej się płci narracji. Autor umiejętnie posługuje się dyskursem „męskim” i „żeńskim”, dekonstruuje stereotypy i zabójcze dla człowieka konstrukty myślowe; wydobywa je na światło dzienne za pomocą w mistrzowski sposób użytej ironii. Błyskotliwy i prześmiewczy, nierzadko okraszony wulgaryzmami język zmusza do ciągłej weryfikacji przedstawionej za jego pomocą wizji świata".

Joanna Monika Polok: Gender i sztuka
Joanna Monika Polok: "Gender i sztuka — kobiecość i męskość w sztuce najnowszej".Obecność ciała, nagości czy płci w sztuce ma dziś zupełnie inną wymowę niż wieki temu. Dzisiaj coraz częściej artystyczne wariacje na temat cielesności same w sobie stanowią głos w dyskusji na temat roli płci w kulturze. Gender, jako ważne pojęcie w kulturze po roku 1989, automatycznie staje się przedmiotem zainteresowania w życiu społecznym, psychologii czy sztuce...

Justyna Skolicka - Jeszcze ciało: Hartwig, Adamowicz, Grzeszykowska
Justyna Skolicka - Jeszcze ciało: Hartwig, Adamowicz, Grzeszykowska - "Podmiotowość naczynia wyrasta ze splotu obsesji: kolekcjonowania, przyjmowania, brzemienności; jego szczodrość wydaje się wielka i staroświecka, anachroniczna, bo zbyt drogo przepłacona. Redukcja i wycofanie, nałóg bezosobowego rejestrowania widoków, „przycinanie” wrażeń, otwieranie wewnętrznego pola, w którym zapis może zaistnieć, i poszerzanie go do granic elastyczności; stale zagospodarowywane, oczyszczane z sensualnej, emocjonalnej nadprodukcji, z „kobiecych tematów”, z wolicjonalnych śmieci, miejsce to okazuje się całkiem nieźle przygotowane do przyjęcia umarłych (...)"

Katarzyna Szopa: Afirmacja kobiecości. O poezji Haliny Poświatowskiej.
Katarzyna Szopa: "A ciało słowem się stało". Afirmacja kobiecości w poezji Haliny Poświatowskiej. "Tylko życie w całkowitej harmonii z naturą umożliwi podmiotowi osiągnięcie poczucia całości. Kobiety noszą w sobie energię, która jest siłą Życia i Śmierci, a kobiece ciało traktuje się, jak powierzchnię Terra Mater(...). Ten szczególny proces mimikry — wtopienia się w naturę, wchłonięcia przez nią — ma związek z kształtowaniem się kobiecej tożsamości."

Katarzyna Zdanowicz-Cyganiak: Cudzoziemiec w spódnicy
Katarzyna Zdanowicz-Cyganiak: "Cudzoziemiec w spódnicy". "Kobieta wykraczająca poza matrycę heteroseksualną, decydująca się na płciową transgresję, sięgająca po atrybuty niewłaściwie dla żeńskiej płci (nóż), demaskująca „umowność” spolaryzowanych płci, ich maskaradę — staje się pośmiewiskiem, egzotycznym eksponatem, który można obwozić po wsiach i miasteczkach. Kobieta z brodą, czyli nie-kobieta, pół-kobieta (?) jest więc biologicznym/fizjologicznym Innym, lokalną atrakcją, która może przynosić dochód jako obwoźny odmieniec(...)".

Krystyna Kłosińska: Feministyczne dialogi.
Krystyna Kłosińska: "Feministyczne dialogi". "Chcę odnotować pewien fakt z minionej historii krytyki feministycznej, a ściślej, być może drobną, aczkolwiek symptomalną manifestację tej jej wersji, która była zapisywana pod nazwą écriture féminine albo krytyki francuskiej. Tym bardziej że postrzegany z perspektywy czasu, ów fakt uzyskuje nowe znaczenia (...)".

Malwina Kucharska: Kampowa alternatywa.
Malwina Kucharska: "Kampowa alternatywa". "Przywołane tu próby dotarcia do genezy kampu nie mają na celu wskazania tej najbardziej prawdopodobnej, gdyż wydaje mi się, że prawdziwe mogą być wszystkie — od tych naukowych po najbardziej absurdalne. Definicje kampu są niejednoznaczne, niedokładne i nie do końca wiarygodne — jak samo zjawisko".

Monika Glosowitz o poezji Julii Fiedorczuk w świetle teorii feministycznych
"Śnieżna matryca" - Monika Glosowitz o poezji Julii Fiedorczuk w świetle teorii feministycznych. Okaże się, że nie ma przypadków. To Julia Fiedorczuk odkryła przed polskimi czytelnikami poezję Laury Riding. Riding z kolei przez pewien czas mieszkała z Robertem Gravesem w małej wiosce Deyà na Majorce. Nietrudno będzie też wpasować w ten szereg Hansa Christiana Andersena. W zbiorze opowiadań amerykańskiej pisarki "Progress of Stories" odnajdziemy postać portiera Hansa, a jeden z jej tekstów nosi hołdowniczy tytuł "A Crown for Hans Andersen"...
Strona 1 z 2 1 2 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,346,756 Unikalnych wizyt