Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
21 marca Światowy Dz...
Dobranocka nieco str...
kobieco
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: strefa twórczości
Renata B.Iwaniec
Renata Barbara Iwaniec - Z wykształcenia pedagog oraz instruktor korekcji i kompensacji wad postawy. Z powołania nauczyciel jogi i astrolog. Jest adeptką Szkoły Jogi Klasycznej w Bielsku-Białej oraz Szkoły Sivanandy. Występowała w teatrze amatorskim - Teatr Bez Granic - w Bielsku-Białej prowadzonym przez Jadwigę Grudzińską. Znajduje także czas na swoje pasje jakimi są poezja, podróżowanie, góry i taniec. Mówi, że największym skarbem dla niej są przyjaciele.

Renata Iwaniec
Renata Iwaniec - ur. 1973 r. Ekonomistka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Poezją fascynuje się od najmłodszych lat, traktuje ją jak przygodę i zabawę emocjonalną. Pasjonuje ją również joga, medytacja, wegetarianizm oraz - w szerokim ujęciu - zdrowy tryb życia.

Roma Jegor
Roma Jegor - Mieszka i pracuje w Mikołowie. Z wykształcenia „przedpotopowy” programista komputerowy, z wyboru – poetka. Członek Związku Literatów Polskich – Oddz. w Krakowie, oraz Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach. Jest laureatką konkursów poetyckich i autorką czterech tomików wierszy: „Wieczór w kocim futrze”(Wydawnictwo MartaPres -2004r.), „Bieleją księżyce paznokci” (Liberum Arbitrium -2006), „Salamandra”(Nowy Świat -2008 ) i „Tatuaż na jabłku (Instytut Mikołowski -2010). Wiersze Romy przedstawiane były w „Akancie”, „Śląsku”, „Migotaniach Przejaśnieniach”, „Znaj”, Lamelli, Hybrydzie, Literacie Krakowskim, a także w antologiach pokonkursowych, na internetowych stronach PKPzin, Polis2008, Fragment, Parnas.pl i w audycjach poetyckich Radia Katowice.

Roma Jegor
Roma Jegor -Mieszka i pracuje w Mikołowie. Członek ZLP – Oddz. w Krakowie, oraz Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach. Laureatka konkursów poetyckich i autorka czterech tomików wierszy: „Wieczór w kocim futrze”, „Bieleją księżyce paznokci”, „Salamandra” i „Tatuaż na jabłku”. Wiersze przedstawiane były w Akancie, Śląsku, SosnArcie, Arkadii, Migotaniach, Znaj, Lamelli, Hybrydzie, Literacie Krakowskim, LiryDram, a także w antologiach, oraz na internetowych stronach PKPzin, Polis2008, Fragment, Parnas, Modowo, Poeci Po Godzinach, sZAFa, zlp-kraków-pl, Poeci.pl i w Śląskiej Strefie Gender. Również w audycjach poetyckich Macieja Szczawińskiego, na antenie Radia Katowice i Radia Kraków. Od paru lat (leniwie) przymierza się do wydania następnej książki, ale, póki co, można czytać jej nowe wiersze i teksty „dobranocne” na Facebooku.

Sabina Waszut
Sabina Waszut - Ur. 1979. Absolwentka turystyki. Współpracuje z portalami krajoznawczymi i literackimi. Zadebiutowała cyklem miniatur na "Portalu Pisarskim". Pisze recenzje książek dla „Czytajmy Polskich Autorów”. Próbuje mierzyć się z poezją. W styczniu 2013 nakładam wydawnictwa Anagram weszła na rynek książka „Isabelle”, której jest współautorką. Mieszka w Chorzowie.

Sabina Wawerla-Długosz
Sabina Wawerla-Długosz - Rocznik 78, katowiczanka, absolwentka UŚ w Cieszynie na kierunku: Edukacja Filozoficzno-Społeczna. Od ponad 18 lat ukazują się publikacje w prasie Społeczno-Kulturalnej, głównie: „ŚLĄSK” „ARKADIA” „Opcje” „WOBEC”, „Wyrazy” „e-Faust” „Instynkt” pisarze.pl ,Nowa Gazeta Literacka. Audycja poetycka w Radiu Katowice, wywiady w lokalnych rozgłośniach i prasie. Wyróżnienia w Konkursach poetyckich, III miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie im. Rafała Wojaczka. W roku 2015 ukazał się tomik „Sprawozdania z obserwacji” wyd. Miniatura, Kraków. Współpracuję z internetowym pismem kulturalnym „WOBEC” publikując recenzje krytycznoliterackie. Jestem pomysłodawczynią i prowadzącą Forum Literackie w MDK „Południe” w Piotrowicach. Jestem także Wolontariuszką i od czasu do czasu współpracuję ze Stowarzyszeniem „Dress For Success Poland”.

Tatiana Judycka
Tatiana Judycka – poetka, dziennikarka, aktorka i reżyserka. Absolwentka psychologii UJ, Akademii Muzycznej w Krakowie i Studium Literacko-Artystycznego UJ. Laureatka konkursów poetyckich – I nagroda w XIX Ogólnopolskich Spotkaniach Pokoleń, 2007; III nagroda w III OKP im. Stanisława Nawrockiego, 2008; Nagroda Główna w XVI OKP "Krajobrazy Słowa" 2009, II nagroda w XVII OKP im. Rafała Wojaczka, 2009; wyróżnienia - III OKP "O strunę orficką" im. Wojciecha Baka, 2008; IV OKP "O Wawrzyn Sądecczyzny" 2008; V Międzynarodowy Konkurs Poetycki "Sen o Karpatach", 2008; XV OKP im. Wacława Olszewskiego, 2008, XVIII OKP im. K.K. Baczyńskiego, 2009; XVII OKP "Dać świadectwo" 2009, XIV OKP "Malowanie słowem" 2009. Mieszka i studuje w Londynie. Współpracuje ze Sceną Poetycką przy POSK'u (Polish Social and Cultural Association) prowadzoną przez Helenę Kaut-Howson. Pracowała w redakcji londyńskiego miesięcznika kulturalnego „Nowy Czas” jako recenzentka teatralna i muzyczna. Zadebiutowała jako reżyserka i scenarzystka miniaturą teatralną W malinowym chruśniaku w ramach festiwalu ARTERIE w Ognisku Polskim w Londynie w listopadzie 2013. Wiersze i opowiadania publikowała w prasie i czasopismach literackich. Aktualnie przygotowuje się do wydania debiutanckiej książki poetyckiej.

Teresa Radziewicz
Teresa Radziewicz - jest autorką trzech książek poetyckich: "Lewa strona" (2009 - Literacka Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego), "Sonia zmienia imię" (2011), "Samosiejki" (2011 – nominowana do w/w nagrody). Publikowała min. w Studium, Tyglu Kultury, Arteriach, Migotaniach, przejaśnieniach, Pro Arte, Notatniku Satyrycznym, Frazie, Toposie. Mieszka na Podlasiu, ma także swoje miejsce w sieci: www.reteskowo.blogspot.com.

Teresa Rudowicz
Teresa Rudowicz (Aneta Kolańczyk) – kaliszanka od pokoleń, polonistka z wyboru, nauczycielka z przypadku; literacko podąża tropami twórców ziemi kaliskiej, zafascynowana pięknem rodzinnego miasta i okolic, sercem społecznik, mimochodem poetka, kopnięta przez muzy dopiero po czterdziestce. cały czas pomiędzy judaizmem i prawosławiem, szuka dla siebie miejsca. w czerwcu w Zaułku Wydawniczym Pomyłka ukaże się jej debiutancka książka Podobno jest taka rzeka. Członek-założyciel Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka mleka.

Wanda Ziemba
Wanda Ziemba - ma 42 lata, samotnie wychowuję troje dzieci, pracuję jako technik, studiuję zaocznie slawistykę i próbuję sił w tłumaczeniach literackich. Prywatnie jest osobą, która czerpię z życia tyle, ile się da. Po trudnych przejściach osobistych i chorobie nauczyła się pływać, żeglować, jeździć na nartach, prowadzić samochód, zdobywa górskie szczyty. Zdobyła również kilka wyróżnień w konkursach literackich. Poza tym uważa, że w życiu jest wiele wspaniałych rzeczy, które dają satysfakcję.

Werbia Stanisławska
Werbia Stanisławska - absolwentka Filologii Polskiej, oraz Studium Literacko-Artystycznego w Krakowie.

wiersze Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej w przekładzie
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska - wiersze z tomu "Poezja nie siedzi w słońcu / Poesie sitzt nicht in der Sonne" [Wydawnictwo Pop]. Przekład na język niemiecki autorstwa Urszuli Usakowskiej-Wolff.

wiersze Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej w przekładzie Marka Kazmierskiego
Genowefa Jakubowska – Fijałkowska - ur. 1946 r. w Mikołowie. Autorka pięciu tomów wierszy. W roku 2010 ukazał się wybór jej wierszy z lat 1994-2009, pt. i wtedy minie twoja gorączka. Debiut prasowy w 1972 r. w "Odrze". W latach 1970-1980 publikowała wiersze i opowiadania, między innymi w "Tygodniku Kulturalnym", "Życiu Literackim", "Faktach", "Regionach". Lata 1980-1992 bez twórczości literackiej. W roku 1994 debiut książkowy , tomik wierszy DOŻYWOCIE. W latach 1994-2010 publikuje wiersze między innymi w "Akcencie", "Frazie", "Magazynie Kulturalnym", "Arkuszu", "Opcjach", "Arkadii", "Toposie", "Śląsku", "Twórczości", "Kwartalniku Artystycznym", "Zeszytach Literackich", "Red", "Wyspie", "Migotaniach, przejaśnieniach" i na stronach internetowych(...)

Wioletta Grzegorzewska
Wioletta Grzegorzewska - poetka, ur. 9 lutego 1974 roku w Koziegłowach. Pochodzi z Rzeniszowa (województwo śląskie). Kilkanaście lat mieszkała w Częstochowie, gdzie ukończyła filologię polską na WSP (Obecnie Akademia im. Jana Długosza)i debiutowała na łamach lokalnych pism. W 2006 wyemigrowała z kraju. Mieszka w Ryde na Wyspie Wight. Jej wiersze ukazywały się w wielu czasopismach literackich, m.in.: Arkusz, Kresy, Pogranicza, Studium, Tygiel Kultury, Zeszyty Literackie oraz na portalach internetowych i w antologiach: Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji, Solistki: Antologia poezji kobiet (1989-2009), Free Over Blood. New Polish Poets Series (Londyn 2011) (...)

Wioletta Grzegorzewska - „Notatnik z wyspy”
Wioletta Grzegorzewska - „Notatnik z wyspy” to współczesne silva rerum emigrantki, pamiętnik dokumentujący sześć lat pobytu Wioletty Grzegorzewskiej na wyspie Wight w Anglii.
Strona 10 z 11 << < 7 8 9 10 11 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
6,309,438 Unikalnych wizyt