Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: strefa twórczości
Anna Grabowska
Anna Grabowska - ur. 26.09.1969 roku w Paryżu. Studiowała na Sorbonie kier. filozofia/politologia. Na trzecim roku podjęła również naukę na Uniwersytecie Pierre et Marie Curie na kierunku położnictwo. Po dyplomie natychmiast zaczęła pracować. Najpierw w Instytucie Pasteura, później w Szpitalu Chorób Dziecięcych Necker. Po 19 latach pracy, ze względu na chorobę jednej z córek, zmieniła pracę. Obecnie pracuje we własnym biurze nieruchomości. Mieszka nadal Paryżu. Jest feministką i autorką wierszy.

Anna Magdalena Dutka
Anna Magdalena Dutka - absolwentka filologii szwedzkiej i europeistyki na Uniwersytecie Jagielońskim. Autorka cyklu spotkań dla fundacji kobiecej eFKa pt: "Szwedzka lekcja feminizmu". Debiutowała w 1997r. w antologii poezji "Przed horyzontem". Jest laureatką konkursu na felieton organizowanego przez Feminotekę. Współpracuje m.in. z Interią, Dziennikiem Polskim, Newsweekiem, TVP3. Fascynuje ją Szwecja, czego dowodem jest prowadzony od 2006 roku blog.

Anna Stolarczyk
Anna Stolarczyk - "Urodziłam się w 1984 roku, w Bielsku-Białej. Studiowałam politologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pierwsze „wiersze” zaczęłam pisać w wieku ośmiu lat. Po długiej przerwie wróciłam do pasji z dzieciństwa. W wolnej chwili szlifuję również prozę. Jako dziecko marzyłam o lataniu, podziwiałam ptaki. Przez jakiś czas byłam aktywnym uczestnikiem koła ornitologicznego. Co daje mi pasja pisarska? Radość, spełnienie i to, że wciąż latam, to w przeszłość, to w przyszłość, do miejsc, w których byłam lub chciałabym być, do miejsc i ludzi wymyślonych, ale co innego mieć jedno pióro w ręce, a co innego mieć pióra u ramion. Kilka moich starych wierszy ukazało się w październikowym wydaniu „Odry” 2019r. (Pocztówki Pana Karola Maliszewskiego). To jest mój pierwszy debiut ..."

Barbara Doniec
Barbara Doniec - wydała 3 tomiki .Drukowała w miesięczniku „Śląsk” i w kwartalniku „Migotanie Przejaśnienia” oraz piśmie „Ladys Club”. Debiutowała na łamach "Twojego Stylu". Wiele jej utworów znajduje się w wydaniach tomików pokonkursowych. Wiersze Barbary czytane są na antenie Polskiego Radia Katowice w Poczcie Poetyckiej Macieja Szczawińskiego.

Barbara Gruszka-Zych
Barbara Gruszka-Zych - jest poetką, dziennikarką, zajmuje się krytyką literacką, eseistyką. Specjalizuje się w reportażach i wywiadach. Wydała kilkanaście tomików wierszy, między innymi: „Ile kosztuje łąka”, „Muchy i ludzie”, „Ostatnie śniadanie i w 2011 wybór -„Mężczyzna i kobieta przed kremacją”. A także wybory obcojęzyczne: Miegu su tavim po oda (Śpię z tobą pod skórą) - litewsko-polski wybór wierszy Kowno – 2006, oraz Dzban pełen ognia – wybór wierszy polsko-rosyjski Saint-Petersburg 2009. Jest autorką dwóch zbiorów reportaży - Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle i Zapisz jako… oraz „Mojego Poety” – notatek z osobistych spotkań z Czesławem Miłoszem.

Barbara Janas Dudek
Barbara Janas Dudek- chorzowianka. Rocznik 76. Ukończyła Wyższą Śląską Szkołę Zarządzania. Pasjonatka sztuki, psychologii, podróży i słowa. Związana z Klubem Literackim Barwy, a także z Klubem Promocji Poetyckich Macieja Szczawińskiego. Członek Stowarzyszenia promocji Sztuki „Łyżka Mleka”. Laureatka kilku konkursów poetyckich. Gość „Artystycznych Spotkań” w radio Katowice. Zadebiutowała w 2009 r. tomem wierszy "Oczy na uwięzi", z którego już dawno przestała być dumna. W 2011 r., nakładem Zaułku Wydawniczego Pomyłka ukazał się arkusz poetycki "Alfabet Lęku". Jej teksty ukazały się również w kilku almanachach poetyckich „Toposie”, „Kwartalniku” i „Szafie”. Współorganizator chorzowskich imprez literackich „Port Poetycki”. Współpracuje z Nieregularnym Pismem Kulturalnym "Kwartalnik".

Barbara Janas-Dudek
Barbara Janas-Dudek - chorzowianka. Rocznik 76. Ukończyła Wyższą Śląską Szkołę Zarządzania. Pasjonatka sztuki, psychologii, podróży i słowa. Związana z Klubem Literackim Barwy, a także z Klubem Promocji Poetyckich Macieja Szczawińskiego. Członek Stowarzyszenia promocji Sztuki „Łyżka Mleka”. Laureatka kilku konkursów poetyckich. Gość „Artystycznych Spotkań” w radio Katowice. Zadebiutowała w 2009 r. tomem wierszy "Oczy na uwięzi", z którego już dawno przestała być dumna. W 2011 r., nakładem Zaułku Wydawniczego Pomyłka ukazał się arkusz poetycki "Alfabet Lęku". Jej teksty ukazały się również w kilku almanachach poetyckich „Toposie”, „Kwartalniku” i „Szafie”. Współorganizator chorzowskich imprez literackich „Port Poetycki”. Współpracuje z Nieregularnym Pismem Kulturalnym "Kwartalnik".

Barbara Weise
Barbara Weise - oswaja się z określeniem: poetka, prozatorka, czy też kobieta przy sztaludze. Twierdzi, że pisanie jest dla niej czynnością fizjologiczną, konieczną na wszystko, co wchłania jej nadwrażliwa osobowość. Swoją dojrzałość dostrzega nie tylko w lustrze, kobiecość nie tylko w ramionach mężczyzny. Chciałaby, żeby wszystkie kobiety odkryły w sobie takie miejsce, w którym znajdą odwagę na bycie sobą. Marzy o stabilizacji, która pozwoli jej pisać, pisać, pisać...

Barbara Wesołowska
Barbara Wesołowska - studentka teatrologii, na szczęście nie pochłonięta tylko teatrem, interesuje się jeszcze filmem i antropoogią kultury. Kiedyś pisała wiersze, aktualnie próbuje do tego wrócić, choć jeszcze nie wie czy chce.

Beata Filipp


Beata Kieras
Beata Kieras - O sobie: "Jestem nauczycielką języka polskiego w gdyńskiej szkole, skończyłam filologię polską i różne studia podyplomowe pokrewne w tematyce. Stowarzyszenie K.K.Baczyńskiego wydało zbiór moich wierszy pt."Lady Hiob otwiera drzwi" po przyznaniu III miejsca w jednej z edycji konkursu. Byłam laureatką "Gdyńskich połowów poetyckich" i dwukrotnie konkursu "O Złote Pióro Sopotu"".

Beata Patrycja Klary
Beata Patrycja Klary - wydała książki: "Witraże", "Imaginacje", "Szczekanie głodnych psów" (2010r.) oraz arkusze poetyckie „Schną koniczyny” i „Nokturny intymne”. Publikuje w prasie ogólnopolskiej. Stypendystka Prezydenta Miasta Gorzowa w dziedzinie literatury. Laureatka wielu konkursów poetyckich - w tym już w 2011 roku "O Strzałę Erosa" w Nowej Soli. Pasjonatka aniołów. Mama synka Sewerynka. Internet - http://beataklary.w.interia.pl/ Kontakt: wersety@gmail.com

Bogumiła Rostkowska
Bogumiła Rostkowska - urodziła się w Bytomiu, choć przez większość swojego życia była związana z Tarnowskimi Górami, gdzie od kilkunastu lat mieszka. Po warszawskim konkursie OKO wydany został tom z opowiadaniami "Gdy myślę ojczyzna". Napisała sagę śląską "Trzy Rozalie i Ewa". W 2004 r. została ona wydana w Wydawnictwie My Book. W 2006r. w Wydawnictwie Fabuła wydała większość swoich opowiadań pod wspólnym tytułem "Opowiadania nie tylko o piesku". Obecnie pisze drugą część sagi oraz - pod wpływem trzyletniej córeczki - bajki.

Bożena Kaczorowska
Bożena Kaczorowska - urodzona w Konstancinie, mieszkająca w Warszawie. Absolwentka Szkoły Rzemiosł Artystycznych oraz studium podyplomowego - dekorator wnętrz. Zodiakalny strzelec. Miłośniczka feng shui i artystycznego układania kwiatów. Kolekcjonerka szyszek I kamieni, fascynatka przydrożnych kapliczek. Kiedyś ateistka, dzisiaj katoliczka. Choć swoje - odpokutowała jako złotnik, majstrując przy monstrancjach, ryngrafach i wszelkiego rodzaju matkach boskich: częstochowskich, ostrobramskich, którym wypiłowywała nierówności. Świętą jednak nie została, czego dowodem są jej wiersze. Laureatka wielu konkursów poetyckich. Publikuje w internecie. Ze Śląskiem wiążą ją dwie nagrody poetyckie: - II miejsce w zeszłorocznym Chorzowskim konkursie im. M Hłaski, oraz III miejsce w tegorocznym konkursie "Sprostać wierszem. Do towarzystwa potrzebuje; dobrej książki, mruczanda swojej kotki Taszy, oraz bliskich, bez których świat rozpadłby się na drobne kawałki.

Crack Darii Dziedzic
Daria Dziedzic – (ur. 1977 r.) w Dąbrowie Górniczej. Absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wydała trzy tomiki: „Anioły, sny, wiersze” (Nowy Świat 2003), „Wyspa” (Mamiko 2010), „crack” (Pomysł Wyd. Gniotownik, patronat zeszytypoetyckie Poznań 2014), Laureatka wielu konkursów poetyckich. Publikowała wiersze i recenzje w pismach: Okolica Poetów, Odra, Elewator, Migotania, Akant, Śląsk, Zagłębie Dąbrowskie. Jej wiersze czytano w audycji radiowej – Poczta Poetycka prowadzonej przez redaktora i krytyka literackiego Macieja Szczawińskiego. Mieszka w Dąbrowie Górniczej.
Strona 2 z 11 < 1 2 3 4 5 > >>


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,011,931 Unikalnych wizyt