Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Artykuły: strefa twórczości
Ewa Danilczuk
Ewa Danilczuk (Rosa) - urodziła się w 1977 r. w Bydgoszczy, prowadzi dwa blogi poetyckie: www.rosacafe.wordpress.com i www.rosomack.wordpress.com, publikuje na portalach nieszuflada, poezja – polska, liternet, jej wiersze ukazały się w Cegle, Dwutygodniku i PKPZinie. Pracuje w gimnazjum specjalnym w Bydgoszczy i bardzo sobie ten fakt ceni, ponieważ to okazja do kontaktu z ciekawymi ludźmi i robienia czegoś fajnego. Pisze od 2009 roku.

Ewa Furgał
Ewa Furgał - ur. w 1979 roku w Olsztynie, mieszka i pracuje w Krakowie. Związana z sektorem pozarządowym, fundraiserka, trenerka, współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet. Pisze wiersze, felietony, recenzje, blogi. Publikacje: „Zadra”, „Feminoteka”, „Portret”. Tom poetycki: „Ekstremizmy” (2008)

Ewa Izabella Glińska
Ewa Izabella Glińska - ur. W 1977 roku. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała tomem poetyckim „Pomiędzy” w 2010. Jej wiersze ukazały się w pismach takich jak: "Fraza", "Studium", "ArteFakt", ”Zeszyty Poetyckie”, „OFF_Press”. Na co dzień zajmuje się nauczaniem języka angielskiego - jest właścicielką Akademii Językowej HappyHours. Mieszka w Warszawie

Ewa Olejarz
Ewa Olejarz – permanentny koziorożec (numerologia 8). Związana z: Zabrzem, Mikołowem, Krakowem oraz Lwowem. Miejsce urodzenia – szpital trauguttowy (1974). Zrządzeniem losu historyk, wrażliwy naukowo na losy ludności polskiej deportowanej i nie tylko. 1993 -1996 UŚ. 1996-1998 UO. Po czym doktorancko Opole. Po mieczu z Kresów (Olejarz, Iwasyk), po kądzieli ze Śląska i z Chorwacji (Kraguljac). Uczy dzieci, młodzież i się. Debiut: poetycki (2011) w: Magazyn Materiałów Literackich Cegła; prozatorski (2012) w: Miesięcznik Społeczno- Kulturalny Śląsk. Troszkę wyróżnień: Strzelin, Września, Łódź, Pisz (Granitowa Strzała, Złote Pióro, Bierezin, Srebrna Moneta). W Arteriach publikacja ciąży, w Gazecie Olsztyńskiej staję się chrystusem (kwiecień 2012).

Ewa Parma
Ewa Parma - ur.1961. Anglistka, wielbicielka karkonoskich szlaków, rocka i poezji Czesława Miłosza. Uważa, że bycie poetą jest jak bycie alkoholikiem: jest się nim zawsze, nawet jeśli się nie pisze - aż do chwili, gdy znów przychodzi ta przemożna ochota, by coś skrobnąć, bo przecież kto nie pisze - nie żyje... Debiutowała w roku 1987 w "Tak i Nie". Publikowała wiersze, prozę, eseje i tłumaczenia poezji amerykańskiej m.in. w "Poezji", "Literaturze", "Czasie Kultury", "Śląsku", "Młodej Sztuce" i w antologii młodej poezji dolnośląskiej "Imiona istnienia". Jej wiersze przetłumaczone na język angielski znalazły się w kilku amerykańskich magazynach literackich. Wydała tomiki "Tylko dla modliszek" i „W strefie ognia.”

Ewa Schilling
Ewa Schilling - ur. 11.01.1971 w Olsztynie. Publikowała m.in. w: "Pograniczach", "Borussii", i "Ha!arcie". Wydała zbiór opowiadań "Lustro" (1999), powieści: "Akacja" (2001) i "Głupiec" (2005). Na jesień 2007 planowane jest ukazanie się jej następnej książki pt. "Korzenie wiatru".

Ewa Solska
Ewa Solska - Absolwentka politologii i filozofii. Obecnie pracownik naukowy UMCS. Mieszka w Lublinie.

Ewa Sonnenberg
Ewa Sonnenberg - poetka, autorka zbiorów poetyckich: "Hazard" (1995), za który otrzymała nagrodę im. Georga Trakla; "Kraina Tysiąca Notesów"(1997), "Planeta" (1997), "Smycz" (2000), "Płonący tramwaj" (2001), "Lekcja zachwytu" (2005), "Pisane na piasku" (2007).

Ewa Wawrzyńska
Ewa Wawrzyńska - urodziła się w Rypinie, ukończyła Studium Literacko–Artystyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia na Politechnice Warszawskiej. Od lat mieszka i pracuje w Płocku. Jest autorką tomików wierszy "W moim nieludzkim mieście" (1996), "W chwili zatrzymanej przypadkiem" (1999), "Na odległość niepowrotu" (2000). Tom poetycki pt. "Bagaż podręczny" (2007) został w 2004 r. wyróżniony w I edycji Nagrody im. Macieja Słomczyńskiego(...)

Ewa Włodarska
Ewa Włodarska – urodziła się i mieszka w Krakowie. Z zawodu, technik budownictwa wodnego, licencjonowany impresario i magister ekonomii. Z zamiłowania mama siedmiolatka, grafik – kreator, humanistka, pasjonatka poezji, literatury i sztuki, otwarta na ludzi. Odprawia czary w kuchni. Organizuje i prowadzi wieczory autorskie. Czerpie ze snu. Tym sposobem, stała się pomysłodawcą i współorganizatorką ARTYSTYCZNYCH ZDERZEŃ - nowego, cokwartalnego programu artystycznego, przybliżającego sylwetki artystów różnych dziedzin, z najodleglejszych zakątków Polski. Sama pisuje niewiele, co nie przeszkadza w stałych prezentacjach jej wierszy na łamach prasy literackiej. Dotąd uśmiechnęły się szeroko POGRANICZA 3/2010, Lamelli XI/2010, KOZI RYNEK XI/2010, BLIZA 2(7)2011, Migotania, przejaśnienia 1(30)2011, FRAZA 1(71)2011, SZAFA X/2010, PKPzin, Apeiron Magazine, Latarnia Morska, KOFEINA 07, Nowa Okolica Poetów 1/2012, niebawem ARTERIE i ODRA. Czasem bierze udział w pracach zbiorowych i antologiach: Ogrodowych fantazji (forum 'Ogród ciszy' 2011) oraz Sudeckiego pociągu poetyckiego, Warszawa 2012; (kolejne w toku).

Gabriela L.Cabaj
Gabriela L. Cabaj - Kaszubka po mieczu i kądzieli. Z wykształcenia przedszkolanka. Młodość spędziła w Tczewie. Dorosłe lata poświęciła wychowaniu trójki dzieci, oraz niewielkiemu gospodarstwu rodzinnemu koło Pelplina. W 2012 roku wydaje tomik „Przenikanie”. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich - O granitową strzałę (Strzelin 2013), O liść dębu (Płock 2015). Wiersz Gabrieli można również znaleźć w Almanachu Poetyckim Ogólnopolskiego Konkursu Duży Format „Flader” (2014). Publikacje w czasopismach literackich - Pisarze.pl, Latarnia Morska. Literatura jest dla niej jak stara furtka do ogrodu, gdzie ułomność ciała i słabość ducha nie mają większego znaczenia. Czas, jaki pozostał, stara się dzielić między ludźmi, których kocha a światem, który tak trudno ogarnąć, kiedy jest się tu tylko przelotnie.

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska - ur. w 1946 roku w Mikołowie. Autorka tomów wierszy: "Dożywocie", (1994r.), "Pan Bóg wyjechał na Florydę" (1997r.), "Pochylenie" (2002r.), "Czuły nóż" (2006r.), "Ostateczny smak truskawek" (2009r.). W 2010 r. ukazał się zbiór "I wtedy minie twoja gorączka", będący wyborem wierszy z lat 1994-2009. Wiersze autorki tłumaczone były na język czeski, serbski, słoweński, niemiecki i angielski. Mieszka i pracuje w Mikołowie.

Godej do mie po naszymu - Joanna Kern i Ewa Parma
Joanna Kern i Ewa Parma - Przedstawiamy państwu jeden z esejów, który możemy przeczytać w książce " Hajer Blues i inne historie". Esej "Godej do mie po naszymu" otrzymał wyróżnienie na konkursie opolskiego dwumiesięcznika społeczno-kulturalnego "Strony". Był to konkurs ogólnopolski na esej o tematyce śląskiej. Oprócz prozy Joanny Kern w książce ukazały się wiersze Ewy Parmy. Prezentowany esej polaczony jest z wierszem "Fortepian Szopena w miescie Krefeld". Zapraszamy.

Grażyna Koszewska
Grażyna Koszewska - ur. w 1975. Ekonomistka. Pochodzi z Siemianowic Śląskich. Od 11 lat mieszka w Poznaniu. Na co dzień zajmuje się budżetowaniem. Publikuje na www.liternet.pl.

Grażyna Wojcieszko
Grażyna Wojcieszko - autorka tomów poezji: W oczekiwaniu (Estrella, 2000), Karuzela (Księgarnia Akademicka, 2005) i Les abattoirs de Bruxelles (Księgarnia Akademicka, 2008). Publikuje w prasie literackiej w kraju i za granicą. Tomik Les abattoirs de Bruxelles został zakwalifikowany do II etapu nagrody poetyckiej SLILESIUS 2008, a w tłumaczeniu na francuski przez Alaina van Crugtena wydany został przez Księgarnię Akademicką w roku 2010. Jej wiersze tłumaczone były też na szwedzki. Wraz z muzykiem Adamem Prucnalem stworzyła spektakl muzyczno poetycki, z którym oboje występują w kraju i za granicą. Poetka reprezentowała poezję polską na międzynarodowym festiwalu poezji Le Printemps des poètes w Luksemburgu, edycja 2012. Pochodzi z Bydgoszczy, tam otrzymała pierwszy dyplom uniwersytecki, następne dwa już na uniwersytetach paryskich: Orsay i Jussieu. Jest też absolwentką Studium Artystyczno–Literackiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszka na przemian w Brukseli i Borach Tucholskich.
Strona 4 z 11 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,012,080 Unikalnych wizyt