Joanna Lech
Dodane przez swewa dnia 10/11/2013


OcZKO1. Co to znaczy być poetką/poetą?

Osobą, który ma takie szalone hobby, że jakieś wiersze pisze.
2. Człowiek jest istotą płciową, płeć wpływa na większość obszarów jego życia. Czy również na poezję? Czy podział na poezję kobiecą i męską jest znaczący?


Dla mnie istnieje tylko jeden podział, na wiersze dobre i wiersze złe. Reszta nie ma znaczenia.
3. Czy istnieje poezja, która jest dla wszystkich?

Nie, poezja z założenia jest raczej niszowym interesem, pisanym dla wąskiej grupki znajomych. No niestety, ale tak właśnie wygląda. Choć może to i dobrze, bo przecież ludzkość zupełnie nie jest przygotowana do czytania czegokolwiek, a zwłaszcza tak dziwnych i intymnych rzeczy. Myślę nawet, że gdyby wszyscy nagle zaczęli czytać wiersze, świat mógłby wybuchnąć.
4. Czy pisania poezji można się nauczyć?

Można próbować. Warsztatowo pewnie w końcu tak. Tylko wiadomo, jak to będzie wyglądało, jeśli nie ma się nic do powiedzenia.

5. W jaki sposób doskonalić warsztat?

Oczytaniem.

6. Czego unikać w poezji?

Sentymentalizmów.

7. Czy portale literackie to dobry sposób na szlifowanie warsztatu?

Nie wiem, nigdy nie próbowałam. Przy tych niewielu okazjach, gdy już coś wrzuciłam do sieci, to były to wiersze absolutnie skończone- zazwyczaj pokonkursowe albo wcześniej opublikowane w tradycyjnym czasopiśmie.
Ale takie portale na pewno są potrzebne, bo to dobra droga do wybicia się i nauczenia czegoś, choćby dystansu i tak ważnej przy pisaniu pokory.
8. Zalety dobrego wiersza. Co znaczy napisać dobry wiersz?

Dobry wiersz to taki, od którego przechodzą cię ciarki, czerwieniejesz albo ogólnie cię rozpierdala na części. Kiedyś tak miałam i chciałabym to jeszcze przeżyć, co też życzę każdemu.

9. Czy XXI wieku poetek/ poetów jest wystarczająco dużo?

Zdecydowanie. Połowę można powystrzelać.

10. Najlepszy czas na debiut?

Gdy wiersze dojrzeją, to przeczucie przyjdzie.

11. Jak wydać książkę poetycką?

Taka rzecz przychodzi mi do głowy, żeby złożony tomik jednak gdzieś wysłać. Najlepiej do tych wydawnictw, które akurat się tym zajmują i najlepiej do wszystkich jednocześnie.
12. Jak poradzić sobie z nieprzychylnymi recenzjami, które dotykają nas bezpośrednio?

Nie mam pojęcia. Żadna mnie jeszcze specjalnie nie dotknęła. Kwestia dystansu, myślę. Poeci powinni ten dystans w sobie szczególnie pielęgnować, myślę. Ale to też zależy od recenzji, na pewno warto analizować te najbardziej konstruktywne, z których czasem wychodzą ciekawe wnioski. Tych mniej radzę po prostu nie czytać.

13. Co czytać i kogo? Czy są nazwiska, których nie wolno nam pominąć?


Po prostu czytać. Dużo. Wszystko. Bezustannie. Ale najlepiej tych starszych i dojrzalszych, z wyższej półki po prostu. No i jeszcze najlepiej kogoś, kto pisze od nas zupełnie inaczej.
14. Wena, natchnienie, czy te pojęcia jeszcze funkcjonują?

Nie wierzę w takie byty.
15. A co to takiego ta szczerość w poezji i czy komuś jest jeszcze potrzebna?

Nie ma wiersza bez szczerości.
16. Konkursy literackie. Jakie, gdzie i dlaczego warto brać w nich udział? A może nie warto?

Bezwzględnie należy. Nie tylko dla źródła dochodu. Owszem, pieniądze są miłe, ale taki konkurs po drugiej stronie Polski to przede wszystkim przygoda, wycieczka do nowego miejsca, którego inaczej nigdy by się nie zobaczyło i możliwość sprawdzenia się, poczytania tekstów chociażby i nabrania pewności siebie. No poznanie fajnych ludzi, którzy są tak samo nieżyciowo zakręceni, bo przecież zajmują się literaturą.
17. Czy warto słuchać profesjonalistów?

Tzn. w czym, profesjonalistów w poezji? W żadnym razie.
18. Podsumowanie, czyli kilka konkretnych rad dla debiutującego w pigułce:

Czytaj. Pisz. Wysyłaj. Dokładnie w tej kolejności. I nigdy nie przestawaj.


19. Dokończ zdanie: Wybitni poeci to…

ci martwi.
20. Wybierz jeden z ulubionych wierszy, ale nie swojego autorstwa (tutaj proszę o tekst i autora):


Ale ja naprawdę nie mam ulubionych wierszy. Jak już, to ulubionych autorów, ale też nie wypada tak rzucać nazwiskami. Także się wymigam z tego pytania, wybaczcie; chyba tak można?Joanna Lech (ur. 25 stycznia 1984 r. w Rzeszowie) - polska poetka. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, absolwentka Studium Literacko-Artystycznego UJ. Autorka tomów Zapaść oraz Nawroty (nominacja do Nagrody literackiej Nike 2011). Stypendystka Miasta Krakowa. Mieszka w Krakowie.