O "Klerze" - Joanna Fligiel
Dodane przez joanna fligiel dnia 10/10/2018
Dzień dobry Państwu

Nie chciałam nic pisać o Klerze, ponieważ wydawało mi się, że już na każdej osi, coś o filmie napisano, co polubiłam lub skomentowałam. Ale napiszę, bo

byłam w kinie na Klerze, choć w Polsce spędziłam dokładnie jeden pełny dzień, a nadal wiele osób wypowiada się na jego temat, dumnie (durnie) podkreślając, że szkoda byłoby im na bilet.

Kulturalny człowiek, w mojej opinii, powinien sam wyrabiać sobie zdanie na tematy powiedzmy "najbardziej gorące" czy to w kulturze, czy w polityce, zanim zabierze głos. W tym konkretnym przypadku najpierw należy obejrzeć film.

Do filmu podeszłam jak do sztuki, chociaż wiedziałam, że słów Smarzowskiego, że scenariusz został napisany po zapoznaniu się z wieloma spisanymi prawdziwymi historiami księży, jednak nie jest to dokument, lecz fabuła.

Po obejrzeniu filmu, który nic nowego nie wniósł do mojej wiedzy o klerze, wyszłam z kina kolejny raz wstrząśnięta (uwaga spojler, przejdź do następnego akapitu, jeśli nie widziałaś/eś) obrazem gwałtu na dziecku przez innego wychowanka domu dziecka. Najlepsza scena filmowa - msz.

Poza tym fenomenalna zagrana rola przez Jacka Braciaka.

Film o przemocy i jego konsekwencjach. Nic więcej, czego już nie opisała w swoich reporterskich książkach Justyna Kopinska, które zawsze będę polecać, ponieważ nikt bardziej na rynku wydawniczym nie przejmuje się złem w Polsce i robi to wyjątkowo, powstrzymując się od linczu na zbrodniarzach.
I to, moim zdaniem, udało się także Smarzowskiemu.

Uważam za wspaniałe, że nakręcono ten film i że jest tyle dyskusji wokół niego. Przy okazji zawsze warto podkreślić, że twórcom udało się również nie krytykować religii i osób wierzących, ale wyłącznie przemoc. Przemoc fizyczną, psychiczną i ekonomiczną. Oburzenie kleru może wynikać również stąd, że kler myśli, że to on jest religią.

Kler to jeden z najważniejszych filmów polskiej kinematografii. I tego już nic nie zmieni.

Howgh, choć raczej powinnam napisać Amen


Foto - kadr z filmu "Kler", źródło - filmweb