Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Monika Bolach: Płeć jako agrafka. O twórczości Witolda Gombrowicza
Monika Bolach: Płeć jako agrafka. O twórczości Witolda Gombrowicza.

Nakładem Europejskiego Centrum Edukacyjnego ukazała się Płeć jako agrafka. O twórczości Witolda Gombrowicza autorstwa młodej badaczki literatury, Moniki Bolach.

Książka zawiera badania dotyczące dzieł Witolda Gombrowicza, przeprowadzone z perspektywy gender. W odczytaniu, jakie proponuje autorka, twórczość Gombrowicza staje się polem walki płci kulturowej i biologicznej, a w końcu miejscem bolesnego wyzwolenia podmiotu z płci. Możliwość wolności odkryta zostaje w obnażeniu ułudy tkwiącej w przekonaniu o stabilności własnej tożsamości. Nowatorstwo spojrzenia pozwala odnaleźć w kanonicznych już utworach świeżość pierwszych interpretacji odkrywanego dopiero/na nowo Gombrowicza. Stanowi jednocześnie głos w dyskusji na temat poszukiwania miejsca dla własnego - nieuwikłanego w kolonizatorskie dookreślenia języków naukowych.

Profesor Maria Janion, niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, pisze: "rozprawa wyróżnia się dostrzeżeniem nowej problematyki w dziełach pisarza i nowym sposobem jej ujęcia – z perspektywy gender, a zwłaszcza konstruktywizmu spod znaku Judith Butler. Dotychczas brak było książki, która poruszałaby kompleksowo te właśnie zagadnienia w pismach Gombrowicza".

"Płeć jako agrafka zaprasza do dyskusji, pokazuje bardzo trafnie kontrowersyjne elementy w znanych odczytaniach Gombrowicza. Słowem, jest to oczytanie błyskotliwe, mądre i znakomicie rokujące talentowi autorki" – dodaje doktor Piotr Łuszczykiewicz.

Sama badaczka deklaruje, że czytanie działa Gombrowicza było rodzajem peregrynacji, która nie tyle doprowadzić miała do ‘ziemi świętej’, a raczej służyła odkryciu ‘czarnego lądu’ tkwiącego w tym pisarstwie.

Monika Bolach - Urodziła się w 1984 roku. Absolwentka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, słuchaczka Podyplomowych Gender Studies im.Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki w Instytucie Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk. Autorka rozprawy Znacząca nieobecność – poszukiwanie kobiecego podmiotu w polityce, która ukaże się niebawem w zbiorowym tomie Kobiety w polityce. W swoich badaniach zajmuje się problematyką konstruowania społeczno-kulturowej tożsamości płci, ukazanej w literaturze współczesnej i najnowszej.


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,346,635 Unikalnych wizyt