Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Eliza Chojnacka
Eliza Chojnacka (ur. 1975) w 2008 roku otrzymała Literacką Przepustkę „Zwierciadła”. Autorka kontrowersyjnej książki pt. „Nieporządna?”, która wśród czytelników wzbudza skrajne emocje. W swoich tekstach porusza problemy życia współczesnych kobiet z uwzględnieniem sfery erotyki, potrzeb swobody i otwartości w kontaktach damsko-męskich i damsko-damskich. Postawę swoich bohaterek określa krótko: Jesteśmy urodzone po to, by walczyć ze wszystkim, co konwencjonalne.


Joanna Fligiel: Sinicuik?

Eliza Chojnacka: Tytuł trudny do zapamiętania, dość dziwny. Bo książka jest inna, wbrew modom literackim, trochę swoim stylem przypomina literaturę z lat dwudziestych XX wieku, kiedy dominował ekspresjonizm, którego twórcy byli przerażeni pustką i jałowością ducha współczesnego, materializmem, przerostem technokracji i mechanizacji. Trochę podpisuję się pod tym. Zależało mi, żeby było inaczej, bardziej skomplikowanie, żeby można było pobudzić swoje komórki myślowe, żeby się zastanowić…Tytuł zapożyczyłam z Dziennika Anais Nin, w którym pisarka zapisała, że planuje napisać książkę o takim tytule. Z tego co wiem, nie udało się jej, ale udało się mi. To nazwa narkotyku, który pomagał naukowcom w odkrywaniu tajemnic ludzkiej pamięci dotyczącej przeszłości.
J.F.: Czy "Sinicuik" to książka podobna do "Nieporządnej?"?

E.Ch.: Sinicuik to książka nieco podobna do "Nieporządnej?", wzbogacona o pewien wymiar filozoficzny. Bohaterki obydwu książek poszukują swojej drogi. Są zagubione w ówczesnym świecie, starają się poprzez różnego rodzaju doznania, poczuć życie mocniej, wyraźniej, głębiej. Szukają większej atrakcyjności świata, zagłębiają się w swoją podświadomość, gdzie znajduje się niestety chaos. Starają się jednak poukładać swoje życie, w tym nie poukładanym świecie.
J.F.: Fabułę osnuto na tle tragicznego wydarzenia. Jakie to było wydarzenie?

E.Ch.: Chodzi o uwięzienie siostry głównej bohaterki przez chińskich okupantów. Zdeterminowana kobieta chce pomóc bliskiej osobie, która zmaga się z komunistycznym terrorem. W tym celu przybywa do byłego klasztoru, gdzie przestaje „być sobą”. Bierze udział w licznych „niemoralnych scenach”, z których z czasem paradoksalnie czerpie satysfakcję. Wątek który zawarłam w książce to ukłon w kierunku osób, które od lat walczą o suwerenność i wolność swoją i swojego kraju. Nie godzę się z agresją i pogwałceniem prawa międzynarodowego i fundamentalnego prawa Tybetańczyków do niepodległości. Jest to jednak swoistego rodzaju metafora. Ale to trzeba samemu odkryć czytając książkę.
J.F.: Jak powstają twoje książki? W jaki sposób nad nimi pracujesz?

E.Ch.: Pracy nad książką nie traktuję jako produkcji. Czuję potrzebę, zaczynam pisać. Tematy jakie poruszam w książkach drażniły mnie od lat. Musiały jednak dojrzeć, zakwitnąć. Wtedy wszystko wylewa się ze mnie z emocjami z szybszym biciem serca. Można to nazwać tworzeniem. Jest w tym według mnie jakaś magia, jest to coś, co jest ponad moje codzienne życie.J.F.: Długo pisał się Sinicuik?

E.Ch.: Sinicuik zaczęłam pisać w trakcie ukazania się „Nieporządnej?” na rynku wydawniczym, czyli druga połowa 2010 roku. Koniec procesu wydawania książki był dla mnie sygnałem, że mogę zacząć coś nowego. Temat jednak rodził się we mnie już od lat. Ułożyłam historię w głowie, musiałam ją tylko przelać na papier.
J.F.: Kiedy i gdzie będzie można kupić najnowszą książkę?

E.Ch.: Premiera książki przewidziana jest na maj. Nie wiem jednak dokładnie czy będzie to pierwsza, czy druga połowa. Książka podobnie jak w przypadku Nieporządnej?, dostępna będzie w sieci księgarni Empik, w merlin.pl oraz w wielu innych księgarniach internetowych. Sinicuik będzie również wydany w formie ebooka, który będzie dostępny w księgarniach internetowych oraz w Empiku. Będzie również możliwość zakupienia książki na mojej stronie internetowej elizachojnacka.pl.
J.F.: Jak wyobrażasz sobie swojego czytelnika?

E.Ch.: Jako osobę wymagającą, która od autora oczekuje czegoś więcej niż zwykłego pisania, niż zwykłego przekazywania treści. Zależy mi by mój czytelnik razem ze mną zagłębił się w swojej podświadomości, by szukał tam rozwiązań, by potrafił coś zmienić, by znalazł sam odpowiedzi. By się zatrzymał, rozejrzał i zastanowił.
J.F.: Jak najbliżsi odbierają twoją twórczość?

E.Ch.: Wydaje mi się, że pozytywnie. Choć wiem, że nie jest łatwo. Tworzę zawiłe wątki ocierające się o krainę surrealizmu, niemoralności, staram się przedstawiać świat w prawdziwych kolorach, które zazwyczaj są dość ciemne. Trochę kłóci się to z moim zewnętrznym wizerunkiem, ponieważ uchodzę za osobę otwartą i wesołą. Moja literatura trochę niepokoi i zastanawia. W ten sposób trudno mnie odkryć, zaszufladkować, nie wiadomo czego się można po mnie spodziewać. Być może ta niewiadoma trochę ich niepokoi.
J.F.: Wydajesz się osobą konsekwentną, pewną siebie... taka jesteś Elizo?

E.Ch.: Trudno powiedzieć. Jeżeli chodzi o konsekwencję, to faktycznie jest to moja dość mocna cecha. Staram się stawiać cel i do niego podążać jednak nigdy po przysłowiowych trupach. Ja rozglądam się, widzę, czuję i na tym opieram swoje życie. Nie staram się iść na oślep przed siebie. Dzięki temu potrafię cieszyć się chwilą. Zauważam, że świeci słońce, kwiaty kwitną, a ludzie są niestety na ogół smutni. A jeżeli chodzi o pewność siebie, raczej jestem pewna tego co robię. W przeciwnym razie nie miałoby to sensu.
J.F.: Czy pracujesz już nad czymś nowym?

E.Ch.: Piszę kolejną książkę, a w zasadzie spisuję koleją historię, którą ułożyłam wcześniej w głowie. W trakcie dopisuję pewne fakty, rozszerzam wątki. Nie będzie to łatwa książka. Już wiem o tym. Będzie sięgała sfer naszej psychiki, o których wolelibyśmy nie mówić, nie wspominać, a które często się odzywają i dają nam znać w najmniej odpowiednim momencie życia.
J.F.: Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów wydawniczych.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,346,603 Unikalnych wizyt