Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Krótka historia urzędu Pełnomocnika
Poniżej przedstawiamy krótką historię urzędów, które były w pewnym sensie poprzednikami urzędu Pełnomocnika ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, chociaż koncentrowały się na kobietach, rodzinie czy młodzieży, w zależności od rządzącej opcji politycznej.
W literaturze prawnej urząd taki należy do instrumentów państwa na rzecz awansu kobiet. W Polsce po raz pierwszy wprowadzono go po konferencji ds. kobiet zorganizowanej w 1985 roku w Nairobi przez Organizację Narodów Zjednoczonych. We wrześniu 1986 roku uchwałą Rady Ministrów powołano Urząd Pełnomocnika ds. Kobiet. Na pierwszą Pełnomocniczkę, w randze podsekretarza stanu, powołano Annę Kędzierską. W jej biurze realizowano program przygotowany na podstawie strategii przyjętych w Nairobi - harmonogram działań na rzecz poprawy statusu społeczno - zawodowego kobiet. Harmonogram ów przekładał się na zadania, które przydzielano poszczególnym ministerstwom, i których realizację potem egzekwowała pełnomocniczka. Urząd funkcjonował do października 1989 roku, niestety mimo dużej aktywności pierwszej Pełnomocniczki w strukturach rządu jej działania nie były znane opinii publicznej ze względu na brak nagłośnienia w mediach .
W III Rzeczypospolitej polityka rządu w kwestii równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz awansu kobiet ulegała wielu przeobrażeniom. Zmieniało się usytuowanie urzędu, zakres jego kompetencji oraz nazwa, wskazująca na priorytety w jego działalności. Rola pełnomocnika sprowadzała się jedynie do opiniowania, przede wszystkim ze względu na skromne środki finansowe oraz niskie usytuowanie w strukturze rządu. Pełnomocnicy nie byli członkami rządu, nie mieli inicjatywy ustawodawczej ani bezpośredniego wpływu na politykę społeczną rządu.


W rządzie Tadeusza Mazowieckiego pełnienie obowiązków pełnomocnika powierzono kolejno Helenie Góralskiej i Aleksandrze Wiktorow.
W czasie rządów Jana Krzysztofa Bieleckiego ustanowiono urząd Pełnomocnika ds. Kobiet i Rodziny. Ówczesna pełnomocnik, Anna Popowicz, podjęła energiczne działania na rzecz awansu kobiet - przygotowała rządowy program działań na rzecz poprawy sytuacji kobiet, dzieci i rodzin, zaprotestowała przeciw ograniczeniu dostępu do aborcji i innych środków planowania rodziny. Jej działania wyraźnie nie pozostawały w zgodzie z filozofią prawicowych rządów - po liście skierowanym do Naczelnej Rady Lekarskiej, w którym apelowała o rozwagę przy wprowadzaniu zmian do kodeksu etyki lekarskiej, przekładających się na ograniczenie dostępu kobiet do zabiegów przerywania ciąży, została odwołana ze swojego stanowiska przez ówczesnego premiera Jana Olszewskiego (luty 1992 roku) .
W lipcu 1992 roku premierem została Hanna Suchocka - pierwsza i, jak dotąd, jedyna kobieta sprawująca funkcję głowy rządu. Niestety, pomimo licznych petycji organizacji i środowisk kobiecych, nie zdecydowała się na powołanie Pełnomocnika ds. Kobiet. Odpowiadała wprost, że nie widzi potrzeby działania na rzecz awansu kobiet oraz obsadzania wakującego stanowiska. Wspomniane stanowisko pozostało nie obsadzone aż do grudnia 1994 roku .
Strona 1 z 3 1 2 3 >


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,000,061 Unikalnych wizyt