Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Po prawej stronie gender

Dzień dobry Państwu

Witam w strefie tekstów lekkich. To nasza nowa zakładka.
Jako jedna z dwóch redaktorek, ta mniej rozsądna, będę od czasu do czasu osobiście udowadniać, jak łatwo zostaje się głupcem, a zgodnie ze słabością do żeńskich końcówek - głupolką, i to wszystko własnymi słowami, ponieważ

„cytowanie to łatwizna, bo tylu wielkich pisarzy wyraziło już tyle różnych poglądów, że właściwie nie musielibyśmy formułować własnych opinii, wystarczyłoby cytować” (jak ja teraz).

Ów cytat o niecytowaniu pochodzi z książki Martina Page’a „Jak zostałem głupcem”, wydanej w 2002 roku, kiedy to mniej więcej przestawałam się w mojej opinii nadymać. Szesnaście lat temu, czyli miałam z jakieś ponad trzydzieści, ale jeszcze nie trzydzieści pięć.

Teksty mogą też być formą ćwiczenia pamięci, mojej – waszej, o ile będzie jakieś „waszej”, w zależności czy będziecie mieli ochotę zaczynać, od czasu do czasu, ze mną tutaj dzień, gdyż zamierzam dużo wspominać.

O ile wiem, co robiłam 11 września 2001 roku, i pewnie większość z Was pamięta, w jakich okolicznościach dotarła do Was informacja o zamachu na WTC, to już przyznajcie, że 11 wrzesień 2002 wydaje się mniej wyrazisty, chyba, że piszecie dzienniki.

Kiedyś i ja zapisałam zeszyty, na etapie świadomego nadęcia, ale gdy przeszłam do etapu wypuszczania, pozbyłam się ich wszystkich. Bywa, że żałuję, ponieważ sama przed sobą chciałabym zaimponować rozległością interesujących mnie wówczas zagadnień.

Jeśli jednak myślicie, że po przeczytaniu staniecie się bardziej nadymani, uprzedzam, przy mnie może się to nie udać. Przynajmniej taka przyświeca mi, w tym oto danym momencie, idea.

Zacznę od znaczenia słowa: nadymać. Nadymać, czyli powodować rozszerzanie czegoś przez napełnianie.

Skutki nadymania czasami bywają dla otoczenia dość zabawne, przy czym sam nadymany nie ma o tym pojęcia. Bywa również, że uparta chęć bycia nienadymanym kończy się tym samym, czyli pozerstwem, efekciarstwem, a czasem nawet hipsterstwem.

Przyznajcie, dość śliska to materia i w efekcie może mi się nie udać, bo każde z nas jednak czymś się codziennie napełnia. Tak jak ja teraz. Nadymam się nienadymaniem.

Przypominam, że jest to jednak strefa tekstów lekkich, zakładka z prawej strony. Prawej. Rozumiecie – prawej!

Po prawej stronie na gender!

*

Joanna Fligiel – poetka, redaktorka Śląskiej Strefy Gender oraz pomysłodawczyni Babińca Literackiego. Urodziła w 1968 roku w Katowicach, trzy lata później przeprowadziła się z rodzicami do Bystrej Śląskiej i zamieszkała na terenie sanatorium przeciwgruźliczego. Specyfika miejsca miała duży wpływ na klimat jej poezji. Jako dziecko była ofiarą przemocy domowej i ten temat zdominował jej wiersze. Wydała trzy książki z wierszami: Autoportret (2008, Nagroda Główna w Konkursie zorganizowanym przez East Bay American Association - „Debiut 2008”). Geny (2011, nagroda Grand Prix w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Granitową Strzałę”),Rubato (2018 -nakładem K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów). Prawnuczka więźniarki Ravensbruck i Auschwitz. Spory wpływ na twórczość mieli również dziadkowie i miejsce ich zamieszkania – Jura Krakowsko-Częstochowska. Obecnie w nieustannej podróży między Polską a Niemcami. Przez większość stacjonarnego życia uprawiała piękny zawód księgarki. Z wykształcenia ekonomistka. Babcia, mama, żona, siostra, przyjaciółka i feministka.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,009,781 Unikalnych wizyt