Śląska Strefa Gender
ŚLĄSKA STREFA GENDER
Śląska Strefa Gender

Kontakt
Linki
Aktualności
Feminizm
Szukaj

Anna Stolarczyk
Wakacyjne pocztówki
Bogdan Zdanowicz
Marek Przybyła i jeg...
Nauczyciele są ważni
pisarki, poetki ze Śląska, Zagłębia i nie tylko
twórczość


zestawy wierszy
zestawy wierszy

MĘŻCZYŹNI PISZĄ. Mężczyźni z Strefie Twórczości. Proza, poezja, esej.
artykuły

rozmowy, spotkania. o literaturze, życiu, kobiecości
wywiady

recenzje, szkice literackie, noty o książkach
recenzje

OCZKO, czyli STREFA 21 PYTAŃ do doświadczonej poetki/poety
artykuły

literatura genderowa i feministyczna - artykuły, eseje, szkice naukowe, opracowania
artykuły

najciekawsze konkursy, projekty, akcje literackie.
konkursy literackie

Dobranocka tenorowa
Roma Jegor

Dobranocka tenorowa

Takie to wszystko teraz porozrywane, poplątane. Smutek, czerń, biel. Śnieg dziś tak sypał jakby chciał rozbielić wszystkie czarności. Wyprostować ciemnie zakola, pozaokrąglać bielą wszystkie cztery czarne rogi. I nie bardzo wiadomo co zażywać na ten czas niedobry. Witaminy, suplementy, zioła, zupy warzywne, czy rozmowy intymne…

Więc, w tym czasie poplątanym, jechałam sobie wolno, ostrożnie po tej bieli, po tym lodzie i wietrze, i w radiu słuchałam rozmowy z jednym naszym tenorem. Sławnym w świecie. Bogatym. Cenionym. I cudownie wygadanym.

I ten tenor opowiadał o swoich osiągnięciach i koncertach i, poza wszystkim, też o tym, że … z lubością zawsze i wciąż zajada salceson. Że, chociaż jest teraz kimś sławnym i, umówmy się, niebiednym, i mógłby teraz te ośmiorniczki i inne takie, to woli salceson. Bo ten salceson go „uziemia”. Trzyma na powierzchni, kiedy chciałby się nadymać zbyt mocno i szybować zbyt wysoko. Że on, jako syn rzeźnika z Więcborka, nie ma wyjścia i musi się trzymać tego salcesonu jak domu i ziemi ojczystej, w swojej karierze i swoich śpiewaczych podróżach po świecie.

Bo, mówił, śpiewacy, to są bardzo samotni ludzie, którzy całe życie podróżują i, w obcych miejscach, zawsze i zawsze śpią ze swoim instrumentem. I są w niego ( czytaj: w siebie) wciąż egoistycznie zapatrzeni. I nie mogą go odstawić po występie jak jakieś skrzypce albo wiolonczelę. I odetchnąć, i pójść „ w długą”, albo jakaś inną … , bo może to ich „instrumentowi” zaszkodzić, a przecież to żywiciel jest. Jedyny. Niewymienny.

I dlatego on ten salceson, to coś swojego, swojskiego, musi mieć, żeby nie było tak kretyńsko samotnie albo górnolotnie, albo zbyt obco. No bo niby można co wieczór tę szynkę parmeńską, która jest podobno wszędzie w szerokim świecie, ale te wieczory byłyby wtedy strasznie… ( jak rozumiem) nieprzytulne.

Rany, jak mi się to spodobało. Ja tam nie jestem śpiewakiem operowym jak ANDRZEJ DOBBER, ani synem rzeźnika, i, w różne dni tygodnia, uziemia mnie, albo raczej dołuje, wiele rzeczy. I pewnie przydała by mi się, do odtwarzania, jakaś wspaniała aria, żeby unieść się nad tym wszystkim, nad każdym własnym smutkiem, smokiem i rodzimym smogiem. Ale, tak sobie myślę, że dobrze jest mieć w życiu też taki „salceson”, który nas trzyma na co dzień na smyczy, przy ziemi, jeśli tylko zaczynamy zapominać, kim jesteśmy i skąd się wzięliśmy. I kiedy zaczynamy nadymać się do wypęku. I gdy przyjaciół zamieniamy na „kasę, Misiu, kasę”.

Dziękuję Panu, Panie Dobber, za tę myśl, za tę smycz, którą staram się mocno, wokół dłoni owijać i jej się trzymać, nawet kiedy jest oślepiająco biało. Albo bardzo czarno.
Dobranoc.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.


felietony

użytkownik/czka

HasłoKilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
kliknij TUTAJ.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

swewa
27/08/2018
od wczoraj nowa zakładka STREFA TEKSTÓW LEKKICH! zapraszamy do współpracy

nalika
17/11/2013
Niepewność dotyka nas wieczorami gdy się ręce do siebie kleją gdy sprawdzamy czy jeszcze zlepia w niepokoju spojrzenia dowcipie nie na temat żalu za grzech niepopełniony rzuca pytania o

swewa
10/11/2013
UWAGA! nowy panel - MĘŻCZYŹNI PISZĄ... Zapraszamy do współpracy smiley

Copyright © 2011
Projekt: Fundacja Feminoteka
system CMS: PHP-Fusion v6.00.300 © 2003-2005
7,009,603 Unikalnych wizyt